Президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає, що реформування СНД може привести до руйнування цієї організації. Про це він заявив під час зустрічі з главами делегацій Ради міністрів закордонних справ СНД у Мінську.
Як передає «ЛІГА», зараз практично всі держави-учасниці СНД заявляють про недостатню ефективність співпраці в рамках організації і наполягають на її реформуванні. Президент Білорусі погодився, що дійсно необхідно підвищувати ефективність роботи існуючих структур СНД, і настав час виробити модель взаємодії Співдружності з іншими інтеграційними об'єднаннями. Додатковим резервом зміцнення взаємовигідних зв'язків в рамках СНД могло б стати розширення регіональної співпраці на рівні областей, інших територіально-адміністративних одиниць. Крім того, повинна істотно підвищитися роль Міжпарламентської асамблеї СНД.
За словами Лукашенка, відмова від Співдружності абсолютно недопустима, а навпаки - необхідно займатися пошуком компромісів. "В черговий раз внесена низка пропозицій про так зване, підкреслюю - про так зване реформування СНД. Ми дуже ретельно опрацьовували, продумували кожну з пропозицій, самі думали про перспективи Співдружності, і ми прийшли до єдиної думки в Білорусі: якщо комусь хочеться під вивіскою реформування Співдружності взагалі її занапастити або звести до якогось мінімального рівня співпраці - ми в цьому процесі брати участь не будемо", - заявив Президент Білорусі. "На нашу думку, реформа СНД не повинна зводитися до механічного скорочення штату органів Співдружності", - відзначив він.
Глава білоруської держави вважає, що СНД в сучасному світі є найважливішим інструментом рішення всіх питань на пострадянському просторі. "Я розумію, що у кожної сторони є і друзі, і супротивники, може і вороги. І у нашої організації є вкрай зацікавлені люди в її розвалі. Якщо ми хочемо піднести в рік 15-річчя або ще якогось терміну великий подарунок, то треба піти на реформування і потім взагалі розвалити Співдружність", - сказав він, додавши, що немає сенсу руйнувати те, що приносить користь.
Лукашенко допустив, що, можливо, Рада глав держав або глав урядів, або навіть глав міністерств закордонних справ СНД працюють недостатньо ефективно, але підкреслив, що окрім них існує ще багато різних рад, які працюють дуже ефективно. В рамках СНД діє Рада прокурорів, Рада суддів, Рада правоохоронних органів і інші, які допомагають знайти відповіді на гострі питання. "Вони, зустрічаючись за "круглим столом", завжди знаходять спільну мову. Тут поодинці не впоратися", - підкреслив президент Білорусі.
Лукашенко назвав СНД парасолькою, яка, якщо її поламати, не дасть можливості працювати таким радам.
Президент Білорусі вважає СНД майданчиком, що сприяє торговельно-економічному розвитку всіх держав Співдружності, і підкреслює, що зараз у країн-учасниць СНД є шанс зберегти єдність хоча б у цьому форматі.
" Білорусь не братиме участі в руйнівних тенденціях на пострадянських просторах у рамках СНД. І ми наполегливо закликаємо всіх послідувати цьому прикладу, тому що завтра буде пізно, і розвал СНД ляже найжорстокішою відповідальністю на нас так, як на відповідних політиках лежить відповідальність за розвал Радянського Союзу", - додав Лукашенко.