Верховний представник Європейського союзу з зовнішньої політики Хав’єр Солана намагається відновити діалог з Тегераном. Тим часом, великі держави вивчають питання про санкції, які завдали б удару за ракетною і ядерною програмами Ірану. Незважаючи на категоричні спростування президента Махмуда Ахмаді Нежада, ця країна, як і раніше, підозрюється в спробах створення атомної бомби.
За твердженням західного джерела, близького до учасників дебатів, цей сюжет обговорювався в п'ятницю, 22 вересня, на нараді високопоставлених дипломатів - американського, французького, британського, німецького, російського і китайського. Згідно з цим джерелом, якщо відновлення діалогу з Іраном (його приблизна дата - 27 вересня) не відбудеться, п'ять постійних членів Ради Безпеки (США, Франція, Росія, Великобританія, Китай) і Германія "без особливих проблем" домовляться про введення санкцій, пише французька газета Le Monde в перекладі видання «Інопресса».
"Під режим санкцій потраплять, передусім, ядерна і ракетна програми", - стверджує дипломат, що згадує про можливу заборону фінансування цих програм, введенні ембарго на передачу технологій, обладнання, послуг або персоналу для роботи за цими програмами, а також про заборону іранським ученим виїжджати за рубіж. На нараді, яка проходила під час роботи Генеральної Асамблеї ООН, "російські погодилися обговорювати питання про санкції", і, за словами того ж джерела, "Китай проти цього не висловився". В п'ятницю увечері ще не було можливості отримати від цих двох країн підтвердження або спростування даної інформації.
США представляла третя людина в Держдепартаменті Ніколас Бернс, і Сполучені Штати "вимагали набагато більшої кількості санкцій", продовжує дипломат. Зокрема, вони наполягали на забороні поїздок за рубіж іранських керівників, чиї банківські рахунки, вважає Вашингтон, слід заморозити. Проте, ніякого проекту резолюції підготовлено не було.
Москва відмовилася йти так далеко і зажадала виключення з режиму санкцій всього, що стосується ядерного реактора в Бушері, побудованого Росією для Ірану. Санкції "повинні вводитися поступово і з можливістю відміни", передає її точку зору джерело, згідно з яким розбіжності між шістьма країнами "більшою мірою торкаються ритму і масштабності застосування, ніж самого принципу введення санкцій".
Тегеран проігнорував загрози введення санкцій, що прозвучали 31 липня з боку Ради Безпеки, яка дала йому місяць на припинення робіт щодо збагачення урану. Але за ініціативою Жака Ширака великі держави погодилися востаннє повернутися до діалогу, не ставлячи попередньої умови для цього припинення збагачення урану.
Згідно з французьким сценарієм, обидва табори повинні обговорити порядок денний переговорів, які потім почнуться з обопільного "жесту доброї волі" : західні країни погодяться заховати під сукно проекти введення санкцій, а Іран припинить свою підозрілу діяльність. Незважаючи на наполегливі зусилля глави європейської дипломатії Хав’єра Солани, іранський парламентер з ядерного досьє Алі Ларіджані не приїхав до Нью-Йорка між 18 і 23 вересня, щоб почати дискусії. Як вважають дипломати, зустріч може відбутися в середині цього тижня в Європі, але ні дата, ні місце її проведення не визначена.
Можливо, витоки з приводу дебатів, що стосуються введення санкцій, мали на своїй меті чинити тиск на Іран, щоб схилити його до відновлення діалогу. За твердженнями декількох дипломатичних джерел, США дали європейським країнам термін до початку жовтня: якщо результати не будуть досягнуті, вони офіційно звернуться до Ради Безпеки з вимогою введення санкцій.