
Масові акції протесту, учасники яких вимагають відставку уряду і прем'єра Ференца Дюрчаня, пройшли в понеділок увечері і минулої ночі в багатьох містах Угорщини.
Їх учасниками були перш за все прихильники правих сил, повідомляє «Newsru.com» з посиланням на «ІТАР-ТАРС».
Найбільша маніфестація пройшла в угорському місті Дебрецен на сході країни, де особливо сильні позиції головної опозиційної сили - ФІДЕС-угорського громадського союзу. В акції взяли участь близько двох тисяч молодих людей, які непогоджуються з політикою правлячого соціалістичного кабінету, з практикою підвищення цін і податків в країні і закликали прем'єра піти у відставку. Маніфестанти заявили, що проведуть аналогічну демонстрацію і у вівторок.
Угорська демократія переживає період кризи, вказували у своїх виступах оратори на мітингу в великому промисловому центрі країни - Мішкольце. Вони вимагали найшвидшого відходу правлячого кабінету у відставку.
Аналогічні маніфестації пройшли в угорських містах Дьєр, Сомбатхей, Сегед і інших.
В ніч на вівторок акції протесту пройшли і в столиці Будапешті біля будівлі Угорського телебачення. Протестуючі вимагали "відставки уряду, свободи слова і свободи друку в Угорщині". Загальне число учасників акції досягло 10 тисяч людей.
Безладдя викликане записом визнання Дюрчанем того факту, що уряд спотворював реальний стан економіки країни. 25-хвилинна плівка була записана в кінці травня в ході закритої зустрічі. За декілька тижнів до цього соціалістичний кабінет Ференца Дюрчаня став першим урядом в посткомуністичній Угорщині, що зуміла виграти парламентські вибори вдруге поспіль. Цей запис підтверджує звинувачення на адресу Дюрчаня, що звучали в ході передвиборчої кампанії з вуст правоцентристської опозиції. Опоненти звинувачували уряд в тому, що державний бюджет був на межі колапсу, а сам прем'єр і його підлеглі приховують правду з тим, щоб забезпечити собі перемогу.
Парламентська фракція соціалістів засудила на сьогоднішньому засіданні дії маніфестантів, що порушили громадський порядок в Будапешті і створили загрозу громадської безпеки. Керівник фракції Ільдіко Лендваї вимагала від опозиційних партій дистанціювалися від тих прихильників, які брали участь у масовому безладді.
Прем'єр-міністр Ференц Дюрчане заявив у вівторок, що не збирається подавати у відставку після виступів. "З цих хвилювань я роблю висновок про необхідність продовження і прискорення реформ, яких потребує Угорщина", - сказав він журналістам.
Дюрчань вважає, що головною причиною останніх подій була політика, що проводилася як лівими, так і правими партіями після падіння соціалістичного ладу в 1989 році. За його словами, колективну відповідальність за них несе "весь політичний клас".
В результаті зіткнень поліції з маніфестантами, що вимагали відставки прем'єр-міністра, поранення отримали понад 150 осіб.