У Вашингтоні поширено велику доповідь про проблему енергетичних ресурсів, складену головою сенатського комітету із закордонних справ Річардом Лугаром, який відвідав Казахстан, Азербайджан, Грузію і Албанію.

Метою цієї поїздки стала необхідність намітити маршрут для експорту нафти і природного газу в регіоні, що має, на думку сенатора- республіканця, "критичне значення в забезпеченні міжнародної енергетичної безпеки".

Згідно з доповіддю, експорт енергоресурсів з Казахстану в обхід Близького Сходу і Росії - це "стратегічний пріоритет" Сполучених Штатів.

В документі мовиться, що, хоча "йде пошук варіантів розширення експорту нафти і газу через Росію, стратегічним пріоритетом для США є робота з урядом і приватними компаніями Казахстану з метою прокладки на захід експортних шляхів через Каспійське море, а по суші - через Азербайджан, Грузію і Туреччину в обхід тих територій, які можуть контролюватися Близьким Сходом або Росією", передає «Інтерфакс».

Казахстан, як підкреслюється в доповіді, може стати великим експортером енергоносіїв на світовий ринок, передусім, до Європи і США.

Під час візиту до Казахстану впливовий американський сенатор провів переговори з керівництвом цієї країни і провідними підприємцями про перспективу нарощування здобичі енергоресурсів, а також можливості відкриття "експортних коридорів" за допомогою взаємодії Казахстану і Азербайджану. В Баку Р.Лугар провів переговори на цю ж тему з азербайджанським лідером Ільхамом Алієвим.

Щодо Грузії доповідь констатує, що ця країна сильно залежить від імпорту нафти і газу з Росії. "Грузинський уряд повинен продовжити роботу з Азербайджаном для збільшення торгівлі енергоресурсами і диверсифікації їх джерел", - вважає сенатор, підтверджуючи зобов'язання США підтримувати зусилля Грузії в забезпеченні енергетичної безпеки.

Головними темами переговорів американського сенатора в цих трьох країнах були збільшення здобичі і експорту енергоресурсів у регіоні; проблема забезпечення "прозорої діяльності" урядів і просування демократичних реформ, розвиток співпраці Сполучених Штатів з цими державами в умовах сильного впливу Росії, що зберігається.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

383