Рада Безпеки ООН у четвер санкціонувала установу миротворчої операції в суданській провінції Дарфур і звернулася до уряду Судану з проханням дати згоду на розгортання там понад 20 тисяч миротворців.

На голосуванні був представлений розроблений США і Великобританією проект, який передбачає трансформацію розгорнених в Дарфурі 7-тисячних багатонаціональних сил Африканського Союзу (АС) в повномасштабну операцію ООН з участю 17 тисяч "голубих касок" і приблизно 3 тисяч цивільних поліцейських.

Резолюцію підтримали 12 членів Ради Безпеки. Троє - Росія, Китай і Катар - стрималися.

Раніше за наполяганням Росії в проект резолюції було внесено суттєве додавання про те, що фактичне розгортання оонівських миротворців у Дарфурі почнеться лише після отримання згоди з боку суданського уряду, який поки рішуче опирається такому кроку.

За словами постійного представника США при ООН Джона Болтона, необхідність нової резолюції відносно Судану диктується тим, що мандат місії АС закінчується 30 вересня. В розмові з журналістами в середу Болтон стверджував, що найшвидша передача миротворчих функцій від АС до ООН необхідна для захисту внутрішньо переміщених осіб у Дарфурі і втілення в життя укладеної в травні цього року мирної угоди між суданським урядом і одного з повстанських угрупувань.

Проект резолюції підведений під Розділ 7 Статуту ООН, яка санкціонує військові дії у разі виникнення загрози міжнародному миру і безпеці. Таким чином оонівські миротворці будуть наділені повноваженнями використовувати будь-які необхідні засоби для захисту персоналу ООН, співробітників, діючих у Дарфурі, гуманітарних організацій і цивільного населення провінції.

Нагадаємо, збройний конфлікт у Дарфурі бере початок з лютого 2003 року. Повстанці представляють інтереси неарабського населення провінції і борються, як вони заявляють, проти узурпації їх прав урядом, що представляє інтереси арабського населення Судану.

За час конфлікту під час бойових дій, а також з голоду і хвороб загинули, за різними даними, від 180 до 300 тисяч чоловік, близько двох мільйонів були вимушені покинути свої будинки і перейти на положення біженців.

В 2004 році АС направив у зону внутрішнього конфлікту в Дарфурі семитисячний миротворчий контингент, що виконує задачу з контролю за дотриманням угоди про припинення вогню.

ООН і різні африканські і міжнародні правозахисні і гуманітарні організації останнім часом не раз дорікали миротворцям АС в неефективності і нездатності повноцінно виконувати свою місію по забороні насильства на заході Судану. Частково це пояснюється поганим фінансуванням і недостатнім технічним забезпеченням африканських військових.

На початку 2006 року на саміті АС в Хартумі вперше було заявлено про можливість передачі повноважень на здійснення миротворчої діяльності в Дарфурі від АС до ООН.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

425