Оскільки до четверга, що є крайнім терміном згідно з резолюцією РБ ООН, Іран не припинив виробництво ядерного палива, Сполучені Штати і їх європейські союзники готують список санкцій і вимагатимуть їх прийняття в Раді Безпеки ООН. В першу чергу це обмеження на імпорт ядерного обладнання і матеріалів.

Також санкції можуть включити обмеження доступу країни до міжнародних фінансових ринків, повідомляють пов'язані з переговорами дипломатичні джерела, які побажали залишитися невідомими. Крім дій в РБ ООН, адміністрація Буша також намагається переконати європейські фінансові інститути відмінити програми нового кредитування Ірану. Деякі швейцарські банки вже дали згоду обмежити свої кредити, говорять американські урядовці.

Список пропонованих санкцій, згідно з американськими і європейськими джерелам, починається з менш значних заходів, таких як ембарго на продаж Ірану товарів, що мають відношення до ядерних розробок, замороження закордонних активів і заборона на міжнародні поїздки для офіційних представників Ірану, напряму пов'язаних з ядерною програмою.

Торгівля Америки з Іраном була обмежена ще з моменту кризи з заручниками. Проте європейські і російські компанії продавали Ірану технології для цивільної ядерної програми, що розвивається. Представники США сказали в середу, що невідомо, чи примусять санкції Росію припинити надавати Ірану допомогу в завершенні будівництва ядерного реактора в Бушері.

Проект в Бушері - це сотні мільйонів доларів для Росії, і уряд президента Владимира Путіна, ймовірно, наполягатиме, що санкції не повинні впливати на цивільні проекти, які вже є в роботі.

Представники США чекають, що обговорення в Раді Безпеки займуть декілька тижнів і можуть продовжитися до відкриття Генеральної Асамблеї ООН в середині вересня. На цьому заході очікується виступ президента Буша і зустрічі з іншими главами держав. Адміністрація має наміру використовувати ці зустрічі для надання тиску з метою прийняття резолюції про санкції, точно так, як і цей захід був використаний чотири роки тому, перед війною в Іраку.

Росія і Китай, серед інших країн, занепокоєні ескалацією конфронтації, що здійснюється під егідою Америки. Проте, на відміну від дій адміністрації Буша чотири роки тому, представники США вважають за краще утримуватися від використання розвідувальної інформації для обґрунтовування своїх доказів. Натомість вони посилаються на публічні вислови Ахмаді Нежада і відмову Ірану виконати вимоги резолюції РБ ООН, прийнятої в липні за підтримки Росії і Китаю і, яка зобов'язала Іран припинити роботи з збагачення урану до 31 серпня.

" Росія і Китай не можуть стверджувати, що вони не погоджувалися з можливістю застосування військовий санкцій у разі непокори Ірану", - відзначив Ейнхорн. Представники США говорять, що держсекретар Кондоліза Райс отримала в червні запевнення, що Росія як мінімум погодиться на перший етап слабких санкцій.

Проте невідомо, чи погодяться Росія і Китай на санкції, якщо визнають, що це зобов'яже їх проголосувати за подальші більш серйозні кроки в цьому напрямі. Але це якраз і є американською стратегією, як її описують представники адміністрації Буша і Європи. Якщо Іран все ще не припинить збагачення урану протягом найближчих тижнів, то санкції, запропоновані США і Європою, підуть далі, включаючи заборону на виїзд закордон і замороження активів усіх представників уряду.

Подальша непокора спричинить за собою ще більш важкі санкції, включаючи обмеження на комерційні перельоти і кредити Всесвітнього банку.

Іран в останні декілька місяців неодноразово натякав, що відповість на санкції власними діями, починаючи з обмеженням виробництва нафти і закінчуючи загрозами вийти з Договору про нерозповсюдження, як це зробила Північна Корея.

Інші представники США говорять, ніби побоюються, що санкції можуть спонукати Іран до розпалювання конфлікту в Іраку або до фінансування терористичної діяльності "Хизбаллах". Проте Бернс сказав в середу: "Ми не дозволимо Ірану нас залякати". Наступного тижня він вирушить до Берліна для того, щоб розпочати роботу над проектом резолюції РБ ООН, повідомили представники адміністрації.

Не дивлячись на попередні завірення, отримані, за їх словами, представниками США, публічні виступи високопоставлених російських і китайських урядовців все ще неоднозначні. Минулої п'ятниці міністр оборони Росії сказав, що розглядати штрафні санкції проти Ірану передчасно, додавши, що це питання не є "настільки надзвичайним", щоб РБ ООН розглядала введення санкцій, і сумнівається, що вони будуть в принципі ефективними.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

513