На закритій зустрічі послів 25 країн-членів Євросоюзу з питань формування міжнародних сил стримування ООН в Лівані, що проходила напередодні в Брюсселі, так і не було досягнуто конкретних домовленостей, повідомляють місцеві ЗМІ.

Спостерігачі чекають, що з конкретними зобов'язаннями про участь військовослужбовців в миротворчому контингенті європейці визначаться у п'ятницю в Брюсселі, на надзвичайній зустрічі голів МЗС країн ЄС за участю генерального секретаря ООН Кофі Аннана.

Як заявив раніше високий представник ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Хав’єр Солана, він чекає, що на початковому етапі до Лівану буде направлено до чотирьох тисяч європейських військовослужбовців.

Міністрам закордонних справ країн ЄС належить також визначитися щодо того, хто візьме на себе командування силами ООН в Лівані. "Заяви італійських політиків про готовність їхньої країни взяти командування на себе є в даному випадку демонстрацією інтересу, рішення ж належить прийняти генсеку ООН", - зазначило джерело в Раді ЄС.

При цьому співрозмовник зауважив, що незважаючи на підтримку з боку Ізраїлю, Лівану, США і Великобританії ідеї передачі Італії командування силами ООН, Рим проявляє стриманість. Це зокрема підтверджується заявою прем'єр-міністра Італії Романо Проді, який назвав майбутню місію в Лівані "дуже складною" і такою, що вимагає "великої обережності".

Що стосується можливості передачі Франції командування миротворчим контингентом, як це спочатку очікувалося, то, на думку спостерігачів, Париж готовий піти на цей крок тільки за умови твердих гарантій безпеки для сил ООН і вирішенні питання про можливість застосування миротворцями зброї. Саме тому на даному етапі Франція направила до Лівану лише 200 своїх військовослужбовців.

Європейські політологи вважають, що стриманість країн ЄС в питанні формування миротворчого контингенту в Лівані обумовлена тим фактом, що непідготовлені належним чином місії ООН не були успішними.

Для того, щоб цього не сталося в Лівані, на думку експертів, необхідний твердий мандат і гранично чітка структура командування силами ООН.

Спостерігачі не виключають, що на зустрічі голів МЗС країн ЄС в Брюсселі буде заявлено про необхідність "політизування" угрупування "Хізбаллах" і її гранично можливу інтеграцію в політичне життя Лівану з метою роззброєння загонів бойовиків.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

432