
Велика Британія підписала попередню угоду про продаж винищувачів Eurofighter Typhoon Туреччині. Багатомільярдну оборонну угоду довго гальмувала політична напруженість між Анкарою та її союзниками по НАТО.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.
Міноборони Туреччини повідомили про меморандум про взаєморозуміння в Стамбулі, дві країни "поділяють спільне прагнення якомога швидше укласти необхідні домовленості".
За словами джерела, знайомого з рішенням, угоду уклали після того, як Рада Безпеки Німеччини, яка блокувала продаж через напруженість у стосунках між Туреччиною та Грецією, схвалила запит на 40 винищувачів Eurofighterr. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, уряд Великобританії та прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс були проінформовані про рішення, повідомило джерело.
За словами співрозмовника агентства, Туреччина запевнила, що використовуватиме літаки лише у рамках солідарности з НАТО, тобто не проти іншого члена альянсу.
Це схвалення є ознакою зростання оборонної співпраці між Туреччиною та її західними союзниками, оскільки Європа прагне зміцнити свою оборонну промисловість після вторгнення Росії в Україну в 2022 році, одночасно знижуючи залежність від США. Крім угоди щодо Eurofighter, Анкара також домагається схвалення США на закупівлю нових винищувачів F-16 та F-35.
Фінансові умови угоди поки що неясні. Туреччина отримала початкову цінову пропозицію цього року, і агентство Bloomberg раніше повідомляло, що Анкара запросила щонайменше 20 літаків на суму близько 5 млрд євро.
Речник німецького уряду відмовився від коментарів, заявивши, що засідання Ради Безпеки є конфіденційними. Про схвалення продажу вперше повідомив журнал Der Spiegel.
Довідка: Eurofighter Typhoon – багатоцільовий винищувач четвертого покоління. Його розробка розпочалася у 1983 році в рамках міжнародної програми Future European Fighter Aircraft.
Це спільний проєкт британської компанії BAE Systems Plc, Airbus SE та італійської Leonardo SpA. Літак вироблятиметься у Британії з використанням компонентів, які постачаються з Німеччини.
Автор: Богдан Моримух