Тегеран має намір співпрацювати з МАГАТЕ і створити з іншими країнами консорціум щодо спільного збагачення урану, заявив міністр закордонних справ Ірану Манушехр Моттаки в четвер в Баку. Ядерна програма Ірану, за словами міністра, носить виключно мирний характер, а тиск Ради безпеки ООН на Тегеран, має політичне підг8рунтя. Стосовно західних посередників, то Захід, який, за словами міністра, за три роки не висунув жодної конструктивної пропозиції по врегулюванню проблеми, має сам завоювати довіру Ірану.

"Іран продовжує стояти на позиції повної співпраці з МАГАТЕ", - сказав глава МЗС цієї країни. За словами Моттаки, "ядерна програма Ірану має виключно мирні цілі", передає "Інтерфакс".

"Розвиток ядерної програми Ірану в мирних цілях - це технічне питання, тому воно має розглядатися в МАГАТЕ. Перенесення проблеми в інші інстанції є політичним питанням, що неприпустимо для нас. Ми готові до широкої співпраці", - підкреслив глава МЗС Ірану. "Ми сподіваємось, що проблему все ж таки вдасться вирішити відповідно до таких умов", - додав він.

Мабуть, таким чином міністр прореагував на проект резолюції по Ірану , який оголосила раніше в Радбез ООН. В ньому крім іншого вказується, що Іран має повністю припинити всі види діяльності, пов'язаної з збагаченням урану, і припинити роботи з спорудження реактора на важкій воді.

Проект резолюції був підготовлений делегаціями Великобританії, Франції і Німеччини при активній участі США. В проекті висловлюється серйозна занепокоєність невиконанням Іраном вимог МАГАТЕ стосовно його ядерної програми, у тому числі тих її аспектів, які можуть мати військовий вимір.

У документі також висловлюється стурбованість тим, що ядерна програма Ісламської Республіки може нести в собі "ризик розповсюдження ядерної зброї" і в цьому плані бути "загрозою міжнародному миру і безпеці".

Міністр закордонних справ Моттаки підкреслив, що Іран готовий "усунути будь-яку загрозу, якщо така матиме місце. Наша програма абсолютно прозора".

Моттаки повідомив також, що "Іран не вперше стикається з тиском Радбез ООН". "Нам добре відомо з історії, коли прийняте нами рішення про націоналізацію нафтової промисловості також було сприйнято Радбезом з тієї позиції, що ця програма нібито загрожує світовій безпеці", - нагадав міністр закордонних справ Ірану. Він назвав "політично мотивованим актом" передачу іранського атомного досьє Ради Безпеки ООН.

"Міжнародні структури не повинні ігнорувати звичайні права країн світу. І я сподіваюся, що цього не відбудеться в Раді безпеки ООН", - сказав глава МЗС Ірану. Тим більше, що згортання іранською стороною досліджень в атомній області, за словами міністра, більше неможливе.

Приймаючи японських парламентаріїв, глава іранської дипломатії висловив готовність "створити з Японією або іншими країнами консорціум" по спільному збагаченню урану.

Торкаючись недовіри між Заходом і Іраном, Моттаки відзначив, що створення довіри є двостороннім процесом. За його оцінкою, Іран три роки утримувався від збагачення урану, проте європейські учасники переговорів з Тегераном не зробили за цей час ніяких прийнятних пропозицій.

"Ми втратили довіру до Захід, - сказав міністр. - Тепер настала черга Заходу будувати з Іраном відносини довіри".

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

559