Повернення до Конституції 2004 року не передбачає проведення дострокових виборів президента або парламенту, як це стверджує опозиція. Про це пише в своїй статті для інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» в.о. міністра юстиції Олена Лукаш. У той же час повернення до версії Основного Закону в редакції 2004 року поверне всі проблеми державного управління та конфлікти між різними гілками влади.

«Головними питаннями Конституції 2004 року є її Прикінцеві та перехідні положення. Дуже раджу всім прихильниками повернення до Конституції-2004 згадати їх. Саме в прикінцевих та перехідних положеннях має бути вирішено питання, коли проходитимуть вибори Президента України, вибори в парламент (виключно на пропорційній, зауважте, основі), вибори у місцеві ради всіх рівнів, момент набуття чинності самих норм Конституції-2004 і т.п. Жодних норм про дострокові вибори президента чи «перезавантаження влади» Конституція-2004 не містить. І на ці питання в опозиції відповіді немає. Немає, і не буде. І в парламенті не з'явиться законопроект, що повторює зміст Конституції-2004 року з підписами опозиціонерів. Бо вони, на відміну від тих, хто їм вірить, розуміють, що саме вони повинні підписати. Розуміють і не підписують», - зазначає Лукаш.

В.о. міністра наголошує, що Конституція 2004 року містила норми, які суперечать європейській практиці, через що деякі статті Україна змінила за наполяганням Венеціанської комісії та ПАРЄ. Зокрема, йдеться про норми щодо імперативного мандата для депутатів Верховної Ради, невідповідність вимог про створення коаліції фракцій європейській практиці, можливість виникнення політичних криз унаслідок того, що повноваження різних гілок влади - президента, парламенту та уряду - часто перетиналися.

«Венеціанська Комісія дійшла висновку, що конституційні зміни 2004 року не дозволяють досягти мети конституційної реформи - встановлення збалансованої і функціональної системи правління. Крім того, аналогічна критика змін до Конституції України в 2004 році неодноразово висловлювалася Парламентською асамблеєю Ради Європи у низці резолюцій упродовж 2004-2010 років, присвячених, зокрема, функціонуванню демократичних інститутів в Україні та станом демократії в Європі», - пише Лукаш.

Вона звертає увагу на те, що зміни до Конституції жодним чином не стосуються інтересів пересічних громадян, як це стверджують опозиціонери, а лише змінюють розподіл функцій в системі державного управління. А повернення до тексту Конституції-2004 лише внесе в неї дисбаланс і провокуватиме нові політичні конфлікти.

«Для тих, кого наведені приклади змусили замислитися про зміст Конституції-2004, скажу, що особисто працювала за нормами цієї Конституції. І знаю, який дисбаланс пануватиме у владному середовищі в результаті застосування її норм. Вона конфліктна за своєю суттю. Тому тим, хто вважає її повернення виходом із конфлікту, зауважу: це не вихід, це - вхід. А те, що громадянам вона нічого не додасть - це аксіома», - підкреслила Лукаш.

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович погодився розпочати процес підготовки змін до Конституції України.

Представники парламентських фракцій узгодили графік опрацювання пропозицій щодо внесення змін до Конституції України.

10 лютого фракції ВР не змогли узгодити проект змін до Конституції, який передбачає повернення до парламентсько-президентської форми правління.

Верховна Рада не створюватиме ТСК для підготовки змін до Конституції.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

207