В середу західна преса пильно стежить за розвитком політичної кризи в Україні.

Британська газета Daily Telegraph пише про те, що Ющенко, можливо, ухвалив неправильне рішення на підставі правильних причин. Багатьом українцям, принаймні на проєвропейському заході країни, набрид «гангстерський парламент», як вони його називають. Правляча коаліція в законодавчому органі, очолювана Віктором Януковичем, проросійським прем'єр-міністром, піддається звинуваченням в перешкоді ринковим реформам і в просуванні ділових інтересів сумнівних олігархів, - стверджує видання.

Стрімкість, з якою депутати, лояльні Президенту, прилучилися до лав прибічників Януковича, ще більш красномовна. Тільки минулого місяця з однієї партії в іншу перейшло 11 чоловік, і незабаром у розпорядженні прем'єр-міністра могла вже бути достатня більшість, щоб загнати Ющенка в кут.

Президент підозрює, що Янукович пропонує за перехід у свою коаліцію фінансові заохочення. Але навіть якщо Конституційний Суд визнає законним рішення про дострокові парламентські вибори наступного місяця, політичні проблеми України навряд чи зникнуть.

Україна продовжує страждати від глибокого розколу. Російськомовний схід дивиться у бік Москви, тоді як украиномовний захід прагне вступу до ЄС і навіть, хоча і з меншим завзяттям, до членства в НАТО.

Принижені своєю невдалою спробою зробити Януковича президентом під час виборів, що спровокували «оранжеву революцію», російські політики радісно передбачають, що чергова криза може привести до остаточного розколу України.

Frankfurter Rundschau в статті «Померла революція» указує, що майбутнє Президента України, схоже, вирішено наперед. І не тільки через ті юридичні «палиці», за допомогою яких Конституційний Суд може розгромити його Указ про розпуск парламенту. Правові питання – це питання влади, і навіть якщо Віктор Ющенко отримає благословення суддів вищої інстанції, то реальної влади у нього все одно не додасться. І навіть якщо парламентська більшість проголосує за дострокові вибори в травні, йому не вдасться більше нічого виграти.

Народна більшість часів «оранжевої революції» 2004 року стала справою минулого. Ющенко її зрадив, нейтралізувавши перший уряд на чолі з Юлією Тимошенко апаратом свого супротивника, звільнившись від нього за допомогою угоди з протиборчим табором і залишивши кримінальні маніпуляції фальсифікатора виборів безкарними. Згідно з недавніми опитуваннями, його партії довіряють навряд чи 5% виборців.

Якщо навіть «оранжевий табір» і виграє, він перетвориться на табір Тимошенко. Ющенко ж залишиться декоративною фігурою без права прийняття рішень. Не рятує і те, що за станом на вівторок він міг покладатися на міністра оборони. Парламентська більшість, включаючи перебіжчиків, може відправити його до відставки, навіть порушивши Конституцію, а на стороні лідера більшості Віктора Януковича знаходиться поліція, донецькі олігархи, а також весь підконтрольний йому регіон, пише видання.

Французька Liberation в статті «Ющенко знову починає війну між двома Українами» указує, що у разі дострокових виборів «Партія регіонів» Віктора Януковича і її союзники-комуністи, особливо популярні на сході країни, мають шанс знову побачити свого лідера на чолі уряду.

Італійська La Repubblica побачила в спробах путчів в Україні виклик тіні Путіна. Те, що відбувається, свідчить про деградацію української політики, що маскувалася якийсь час взаємними зобов'язаннями здійснення загальної стратегії в ім'я національної єдності в країні з населенням 48 млн. чоловік, яка знаходиться на порозі Європейського союзу, щоб запобігти розколу між двома Українами, «біло-блакитний» на сході і «оранжевої» на заході.

Газета Der Standard публікує інтерв'ю з 60-річним українським політологом і архітектором Володимиром Никітіним, який нині очолює Міжнародний центр політичних досліджень у Києві.

«Ситуація загалом і в цілому спокійна. Можна зустріти окремих демонстрантів, але це свого роду професійні демонстранти. Вони розташувалися в основному в центрі Києва, повсюди ж абсолютно спокійно. Це ввійшло в Україні в практику. Людей виводять на демонстрації, а деяким навіть трохи платять за це», – повідомив політолог.

«Наша країна поділена на дві частини. Сутички проходять на рівні розбирань уболівальників футбольних команд. Ці люди переконані в тому, що саме вони мають рацію, і в зв'язку з цим не можна стверджувати, що їм все одно. Це зумовлено не стільки політичними, скільки моральними і етнічними причинами. Вони вважають, що Президент або прем'єр, кожний з яких представляє свою частину країни, краще, ніж інший. Обидві сторони, як Президент, так і уряд, весь час порушували закон. Це і представляє основну проблему – судова реформа ще не проведена, судові інстанції не функціонують, а в народу немає упевненості в тому, що слід дотримуватися букви закону», – відзначає Никітін.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1037