Екс-міністр доходів та зборів України Олександр Клименко не бачить поліпшення в ситуації зі збором та адмініструванням єдиного соціального внеску. Про це він написав на своїй сторінці в мережі Facebook.

«Поки керівники податкової змагаються між собою в полеміці про те, хто з них більше закрив «конвертів» і сильніше «закопав» податкові ями, забутим і закинутим залишається єдиний соціальний внесок, який, нагадаю, також адмініструє Міндоходів. Так, саме Міндоходів - наказ про створення Держфіску якщо і є, то його ще ніхто в очі не бачив ні в самому Міністерстві, ні в офіційних або навіть у неофіційних джерелах. Як і наказів про призначення керівників цього самого Держфіску», - пише екс-міністр.

Клименко також зазначає, що сьогодні немає однозначного рішення щодо ситуації з ЄСВ: його то пропонують скасувати, то скоротити, але поки ніхто не знає наскільки і де ж знайти для цього компенсатори.

«А справа зовсім нежартівлива, адже ЄСВ, це і пенсії, і різноманітні соціальні виплати, в т.ч. і допомоги з безробіття. У світлі критичної ситуації на сході та з урахуванням хвилі переселенців, що ринули в інші регіони, очевидно, що ці засоби, особливо виплати з безробіття, дуже знадобляться державі, і вже найближчим часом. Адже кредитні кошти МВФ на ці цілі пустити не можна, контролери Фонду чітко стежать за їхнім цільовим використанням. Думаю, історію Тимошенко і пущених нею грошей від продажу кіотських квот на Пенсійний фонд ніхто з нових керівників держави повторити не захоче», - стверджує він і зазначає, що робота з надходження ЄСВ має, здавалося б, стати одним із пріоритетів Міндоходів», - зазначає Клименко.

Він нагадує, що прес-служба Міндоходів на початку червня відрапортувала, що в січні-травні 2014 року було зібрано 74,4 млрд грн ЄСВ, індикативи Мінфіну виконано на 102,4%. При цьому, за даними Міністерства, в травні зібрано 14,6 млрд грн, а це на 300 млн грн більше від травня минулого року. При цьому Клименко зазначає, що якщо подивитися на статистику під іншим кутом, ситуація не настільки оптимістична:

1) зібрані в травні 14,6 млрд грн - це на 1,4 млрд грн менше, ніж у попередньому місяці квітні, коли місячний збір ЄСВ становив 16 млрд грн;

2) якщо подивитися на статистику в розрізі рік до року, то 74,4 млрд грн ЄСВ, що надійшли на 1 червня 2014 року, - це на 116 млн грн менше від показників 1 червня минулого року (74,5 млрд грн)!

3) у травні індикативи того ж Мінфіну, навіть відкориговані під час секвестрування в березні, виконані всього на 98%, тобто не зібрано 2% від запланованого. «А пишатися зростанням надходжень ЄСВ за підсумками п'яти місяців у 2,4% можна було б, якщо заплющити очі на той факт, що фактичні темпи зростання фонду оплати праці за цей період становили 2,7%», - пише Клименко.

На думку екс-міністра, Міндоходів не поспішає проводити роботу щодо погашення понад 3 млрд грн боргу, який підприємства недоплатили в державні цільові фонди. Цей борг має щомісячну тенденцію до зростання - з початку року він збільшився на 0,7 млрд грн.

«Якщо керівництво міністерства так активно бореться з конвертами, то чому ж воно оминає такий важливий напрям роботи, як боротьба із зарплатами в конвертах? Тим більше що суспільство, за ідеєю, повинно було стати більш свідомим, адже виплата зарплат у конвертах - це якось не по-європейськи?», - цікавиться Клименко.

Також екс-міністр стверджує, що зниження ставки ЄСВ є цілком реальним, компенсатори для цього кроку можуть бути закладені механізми вдосконалення декларування доходів громадян, над якими Міністерство працювало під його керівництвом:

«Зниження ставки ЄСВ, над яким уже четвертий місяць рефлексує пан Білоус, також є цілком реальним. Під час моєї роботи в Міністерстві ми довго вивчали це питання. І дійшли висновку, що єдиним реальним компенсатором, який би дозволив знизити навантаження на фонд оплати праці, може стати реформа загального декларування доходів. Вона повністю розроблена і готова до впровадження. Але, схоже, відкладена у «довгий ящик». Адже була розроблена «злочинною владою». Не здивуюся, якщо невдовзі її представлять як ноу-хау нового керівництва. Але поки замість неї запропоновано дивний варіант податкової амністії, яка фактично робить весь бізнес, який працює в Україні, заручниками податкової служби і вже точно ніяк не сприяє підвищенню прозорості податкової системи і відмові роботодавців від зарплат у конвертах», - пише Клименко.

Не бачить екс-міністр і ніяких зрушень у покращенні адміністрування ЄСВ. Станом на кінець минулого року Міністерство доходів і зборів було готове до травня впровадити об'єднану звітність щодо ЄСВ та податку на доходи фізосіб. Більш того, впровадити в електронному вигляді через особистий електронний кабінет платника податків. «Бізнес очікував цього кроку, ми разом опрацьовували форму звітності, обговорювали варіанти зменшення періодичності платежів. Це, до речі, той фактор, який зараз істотно тягне Україну донизу у податковому рейтингу Doing Business», - пише екс-міністр і резюмує, - «Новому керівництву Міндоходів, виходить, зараз зовсім не до бізнесу та його інтересів? Судячи з усього, на цей момент всі їхні думки зайняті лише тим, як між собою поділити поверхи в Міністерстві та сфери впливу в регіонах».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

54