У випадку не підписання договору про порядок виведення Чорноморського флоту Російської Федерації з України, ЧФ може затриматися на території Криму на десятки років. Про це заявив експерт української частини підкомісії щодо ЧФ, екс-командуючий ВМС України, віце-адмірал у відставці Володимир Безкоровайний.
" Якщо сьогодні питання виведення не поставити, то в 2017 році його можна вже не ставити. Можна вважати , що автоматично воно буде продовжене на 15, 20, 25, а може і 50 років", - сказав Безкоровайний в інтерв'ю газеті "Дело ".
Таку думку він мотивував тим, що "на даний момент в угодах між країнами передбачено, що в разі вирішення однієї із сторін не продовжувати угоду, вона повинна за рік повідомити про це іншу сторону. Але це - чергова "дурилка ", яка в даному випадку буде використана". "Після того, як Україна офіційно повідомить, що угода продовжуватися не буде, Росія скаже, що їй необхідно ще 15 років для його виведення ", - підкреслив експерт української частини підкомісії щодо ЧФ.
Колишній командуючий ВМС України також виказав упевненість в тому, що "для того, щоб вивести ЧФ з нашої території, нам доведеться звертатися в ООН, до США (як гаранту територіальної цілісності і незалежності України) і ЄС". "Нам потрібно починати розкручувати дуже серйозну кампанію, адже на даний момент ми маємо не тимчасове базування іноземного флоту на своїй території, а окупацію", - підкреслив Безкоровайний, передає «Інтерфакс-Україна».
Кажучи про спірні питання, які існують між Росією і Україною щодо врегулювання проблеми перебування ЧФ РФ у Криму і Севастополі, Безкоровайний сказав: "Вони пов'язані з невиконанням російською стороною підписаних у 1997 році базових угод за статусом і умовами перебування ЧФ РФ на території України". "Передусім , це утримання більше 5400 об'єктів без юридичного оформлення. За вісім з половиною років ми так і не змогли добитися від Росії проведення інвентаризації і оформлення оренди . Допущено цілий комплекс грубих порушень Конституції України, а силове утримання без якої-небудь угоди і оформлення 96 об'єктів силою, класифікується як окупація території", - пояснив він.
На думку експерта, "особливу гостроту набуває прагнення Росії переозброювати свій флот в Україні, замінювати старі кораблі на нові". "Це суперечить національним інтересам України. Погодитися із заміною морально і фізично застарілого, що втратило свою роль, флоту - означає , зробити його таким, що не "виводиться" з території України", - сказав В. Безкоровайний, при цьому відзначивши, що "оновлення сил і озброєнь не передбачено базовими угодами і заборонено Конституцією".
" В угодах обговорюються умови перебування ЧФ РФ, який утворився після вирішення проблеми розділу ЧФ колишнього СРСР. Було чітко розписано, що відходить кожній стороні, і які саме сили Росії, поіменно, базуються на території України. Також в угодах вказано, що російський флот перебуває тут на умовах оренди . В рамках цього формату не може розглядатися питання про створення на території України нового флоту. Тому позиція України полягає в тому, що Росія повинна будувати свої кораблі і розміщувати їх на своїй території", - повідомив експерт української частини підкомісії щодо ЧФ.
Відповідаючи на запитання про те, чи обговорюється на переговорах, які пройшли 14 лютого в Києві, питання про збільшення платні за базування ЧФ РФ, Безкоровайний сказав, що "питання взаєморозрахунків є дуже болючим ". "Воно (питання) виникло як результат нормалізації економічних взаємостосунків з Росією. Росія поставила питання про перехід на світові ціни. Звичайно, ціна за базування ЧФ РФ також повинна бути переглянута", - сказав він, відзначивши, що "для отримання аргументованої ціни (адже ми говоримо про ринкову ціну) повинні працювати сумісні комісії, і потрібно провести аналіз ринку". "Особисто я проводив інвентаризацію і оцінку. За моїми розрахунками, тільки платню за оренду землі необхідно збільшити до 2,5 млрд. доларів на рік", - підкреслив експерт.
В той же час , представники Міністерства закордонних справ РФ неодноразово висловлювалися з приводу того, що російська сторона вважає безперспективним переглядати терміни і розмір оренди платні перебування російського ЧФ, визначений базовими угодами від 1997 року.
Тимчасове перебування Чорноморського флоту РФ на території України регулюється трьома базовими угодами від 28 травня 1997 року, які ратифіковані Верховною Радою, а також дев'ятьма додатковими угодами.
Раніше ForUm повідомляв, що Україна має намір переглянути розмір орендної платні за перебування Чорноморського флоту Росії на українській території.
Як заявив в інтерв'ю телеканалу "Інтер" перший заступник глави МЗС України Володимир Огризко, Київ переходить на ринкові відносини з Москвою. "Якщо нам піднімають у 5 разів ціну на газ, - відзначив Огризко, - ...ми повинні подумати про адекватні кроки в інших напрямах".
Як повідомлялося, раніше заступник глави МЗС Росії Григорій Карасін заявив, що розмір орендної платні мінятися не може, оскільки визначений базовими двосторонніми угодами від 1997 року.
16 лютого Міністр оборони України Анатолій Гриценко вкотре відзначив, що Росія вже сьогодні повинна готувати плани щодо виведення Чорноморського флоту з території України. За словами міністра, відповідну міждержавну угоду підписано на вищому рівні.
«Там чітко визначений 2017 рік. Крапка. Там немає 2019, 2021, 2031 року – треба готувати заходи, які забезпечать виконання цих задач до 2017 року і відповідні плани щодо виведення, з тим щоб 17-й рік був тимчасовим кордоном, за яким тут (в Криму) базуватимуться виключно ВМС України», - сказав Гриценко.
За словами міністра, флот - це дуже великий військовий організм, для передислокації якого, підготовки відповідних баз, необхідно досить багато часу.
Як сказав Гриценко, керівництво Міністерства оборони «хотіло бачити відповідні сигнали з російської сторони так, щоб потім не виникло питання про перегляд договорів, інакше нам доведеться замінювати Конституцію, а цього ніхто робити не буде».
Відповідаючи на запитання, як він розцінює той факт, що у військовій доктрині Росії визначено перебування ЧФ у Криму до 2020 року, Гриценко відзначив, що зміною військової доктрини Росії повинне займатися вище керівництво цієї країни.
Згідно з двосторонньою угодою про статус і умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України від 28 травня 1997 року, ЧФ РФ перебуватиме в Севастополі 20 років - до 2017 року.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом