На адресу ForUm’у надійшла Заява Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

з нагоди Міжнародного дня у підтримку жертв катувань. Пропонуємо вам її повний текст.

«У 1997 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 червня Міжнародним днем у підтримку жертв катувань. Ця дата відзначається з метою стимулюва ти уряди країн до викорінення тортур та забезпечення ефективного функціонування Конвенції ООН проти катувань 1984 року. У цьому документі наголошується, що застосуванню тортур або будь-яких інших видів жорстокого, нелюдського і принижуючого гідність поводження і покарання не може бути виправдання у жодному суспільстві, за будь-яких часів і обставин.

Ратифікувавши зазначену Конвенцію та Факультативний протокол до неї, Україна взяла перед міжнародним співтовариством зобов’язання посилити боротьбу з цим ганебним явищем. На жаль, за двадцять років української незалежності воно залишається серед системних проблем, які потребують особливої уваги з боку влади. Щорічно на адресу Уповноваженого з прав людини надходить близько 5 тисяч звернень на неправомірні дії працівників правоохоронних органів, кожне третє стосується катувань, жорстокого поводження чи покарання, що підтверджують численні провадження Омбудсмана, повідомлення засобів масової інформації та правозахисників.

Укотре наголошую на необхідності якнайскорішого створення в Україні Національного механізму запобігання катуванням відповідно до міжнародних зобов’язань України, що дозволило б досягнути головного – попереджувати саму можливість застосування тортур, а не боротись за права постраждалих від катувань, яких інколи вже неможливо повернути до життя.

Перевірки Омбудсмана України стану дотримання прав людини у місцях позбавлення волі, зокрема, шляхом здійснення «візитів без попередження», свідчать: ув’язнені та засуджені у більшості випадків продовжують утримуватися в умовах, що принижують людську гідність, і за міжнародними стандартами можуть бути розцінені як одна із форм катувань. Так, у Київському слідчому ізоляторі, розрахованому на 2850 ув’язнених, утримується понад 4 тисячі осіб, тому деякі з них вимушені спати по черзі.

За останні роки спостерігається негативна тенденція збільшення взятих під варту осіб у пенітенціарних установах. Україна серед країн-членів Ради Європи за кількістю людей за гратами у розрахунку на 100 тисяч населення, що становить 336 осіб, поступається лише Росії (570 осіб) та Грузії (538 осіб).

Упродовж двох останніх років Уповноважений з прав людини наполягала на застосуванні амністії, яка має сприяти не лише реалізації акту гуманізму стосовно ув’язнених осіб, а й розв’язанню проблеми, пов’язаної з переповненістю установ виконання покарань. Нарешті довгоочікуваний закон про амністію Верховною Радою України прийнято, що дозволить забезпечити права передусім соціально найнезахищеніших та вразливіших осіб. Обов’язок органів державної влади та місцевого самоврядування – вжити дієвих заходів для працевлаштування та соціальної адаптації амністованих.

Міжнародний день у підтримку жертв катувань надає можливість усім висловити солідарність із тими, хто зазнав тортур, їхніми сім'ями, а також знову заявити, що влада має взяти на себе зобов'язання гарантувати для постраждалих від таких порушень повну реабілітацію та компенсацію за завдану їм шкоду, а головне – створити всі умови, які унеможливили би будь-які випадки застосування тортур в Україні.

Ніна КАРПАЧОВА,

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини»

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

зима
1398 грн.
703