В даний час в Україні існують переслідування не за переконання, а через політичні мотиви, вважає кандидат на пост омбудсмена, глава українського союзу Хельсінкі з прав людини Євгеній Захаров.

"Майже не було в'язнів совісті. Були переслідування, які мали політичні мотиви", - сказав Захаров у середу, відповідаючи на питання про те, чи були останнім часом в Україні політичні ув'язнені.

За словами кандидата в омбудсмени, йдеться про кримінальні переслідування підприємців, які підтримували опозицію. Зокрема, Захаров назвав екс-віце президента банку "Слов'янський" Бориса Фельдмана, а також кримінальні справи відносно колишнього глави Донецької облради Бориса Колесникова і нині народного депутата, одного з лідерів Партії регіонів Євгенія Кушнарьова.

"Але не було переслідувань за переконання, за слово", - підкреслив правозахисник. Він переконаний, що для уникнення політичних репресій "повинні дотримуватися всі стандарти справедливого судочинства", передає «Інтерфакс-Україна».

Кажучи про події 35-річної давності - другу хвилю арештів дисидентів 12 січня 1972 року, - Захаров підкреслив: "35 років тому ці люди були засуджені фактично за бажання творити свою культуру, мову... Якщо тоді говорити про захист було неможливо, то сьогодні є декларація... вона дійсно повинна забезпечувати права людини".

"Право не буде захищене, поки не буде захисника", - відзначив у свою чергу присутній на прес-конференції громадський діяч України, колишній політв'язень Євгеній Сверстюк.

Кримінальна справа відносно Фельдмана була порушена 13 березня 2000 року. Незабаром після цього він був затриманий. Артемівський районний суд Луганська в 2002 році визнав Б.Фельдмана винним у розкраданні грошових коштів на суму 7,4 млн. грн. і в ухиленні від сплати податків на суму більше 1 млн. грн. і засудив до 9 років позбавлення волі з конфіскацією. Суддівська колегія Верховного суду України відмінила звинувачення колишнього віце-президента банку "Слов'янський" Б. Фельдмана в частині ухилення від сплати податків, а також пом'якшила покарання з 9 до 5 років позбавлення волі за стат. за розкрадання майна в особливо великих розмірах.

Колесников обвинувачувався в здирстві передачі чужого майна із загрозою вбивства. Справа торкалася акцій донецького торгового центру "Білий лебідь" Колишній директор торгового центру "Білий лебідь" Борис Пенчук стверджував, що він і його сім'я були вимушені продати за безцінь акції центру під загрозою смерті. 30 червня 2006 року Генпрокуратура закрила кримінальну справу відносно Б.Колесникова, не довівши вини і не знайшовши в його діях складу злочину.

Кушнарьову інкримінувалося 4 епізоди, зокрема, незаконне використовування коштів на будівництво метро на суму 5 млн. грн. Кримінальну справу було порушено в квітні 2005 року, якийсь час розслідувалася в МВС, а потім була передана в Генпрокуратуру. Справа була порушена за ст. 365 ч.3 КК України (перевищення влади або службових повноважень, що заподіяло тяжкі наслідки). Також Кушнарьов обвинувачувався в сепаратизмі. Потім кримінальні справи були закриті за відсутністю складу злочину.

День українського політв'язня почали відзначати 12 січня в таборах за ініціативою В’ячеслава Чорновола. 12 січня 1972 року в Києві були арештовані Зіновій Антонюк, Микола Плахотник, Євгеній Сверстюк, Іван Світличний, Василь Стус, 15 січня - Леонід Плющ, Іван Гель, Михайло Осадчий, В’ячеслав Чорновіл. Всього в січні того року було арештовано близько 20 дисидентів, ще близько сотні - протягом наступних півтора роки.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

552