Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» запропонувала два механізми використання технологічної нафти. Про це пише газета «Капітал».

Згідно з першим варіантом, «Укртранснафта» продає технологічну нафту Кременчуцькому НПЗ за ціною, яка буде спиратися на котирування агентства Platt's, зазначає видання.

«Виручені гроші планується акумулювати на валютному спецрахунку в державному банку. В майбутньому вони стануть в нагоді для покупки нафти», - заявив виконавчий директор «Нафтогазу» Андрій Пасішник.

Нафта може знадобитися, щоб закачати її в нафтопровід, коли відбудеться запуск найбільшого Лисичанського НПЗ.

Газета зазначає, що цей завод, що належить російській держкомпанії «Роснефть», не працює з березня 2012 року. При реалізації цього сценарію продавати нафтопродукти Міноборони та «Укрзалізниці» буде сам Кременчуцький НПЗ.

Другий варіант передбачає переробку технологічної нафти за давальницькою схемою на потужностях НПЗ.

Реалізацією отриманих нафтопродуктів Міноборони та «Укрзалізниці» займеться «Укртранснафта». Але, як зазначає Пасішник, у цього плану від початку кілька слабких місць. По-перше, Кременчуцький НПЗ може встановити будь-яку ціну за переробку і назвати її ринкової. Довести зворотне буде складно, тому що тільки цей НПЗ зараз працює в Україні. По-друге, НАК «Нафтогаз» в цьому випадку не зможе акумулювати гроші на купівлю нафти в майбутньому (частина піде на оплату податків, частина - на виплату дивідендів).

Ці шляхи вирішення проблеми НАК пропонує обговорити на зборах спільно з Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, Державною фіскальною службою, Міністерством фінансів, Міноборони, «Укрзалізницею», Державною екологічною інспекцією, «Нафтогазом» і «Укртранснафтою».

Газета зазначає, що з весни цього року технологічна нафта стала предметом багатьох скандалів. У квітні керівник «Укртранснафти» Олександр Лазорко звернувся в Міненерговугілля за дозволом на викачування технологічної нафти загальним об'ємом 1,33 млн т. Надалі нафту планувалося переробити на потужностях Кременчуцького нафтопереробного заводу (43 % належить «Нафтогазу», а 57 % - структурам губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського). Спустошені ділянки нафтопроводу «Укртранснафта» запропонувала заповнити рідким або газоподібним консервантом і передбачити можливість оперативного їх заповнення технологічною нафтою в міру виникнення потреби в транспортуванні нафти.

Незважаючи на відсутність офіційного дозволу Міненерговугілля, в червні «Укртранснафта» відкачала 675 тис. тонн технологічної нафти. Сховища оператора не змогли вмістити весь обсяг, тому держкомпанія передала нафту на зберігання підприємствам Коломойського: Кременчуцькому, Надворнянскому та Дрогобицькому НПЗ. Як повідомив Пасішник, найближчим часом закінчаться терміни зберігання цієї нафти і державі доведеться платити за послуги НПЗ.

На тлі звинувачень в збитковості переробки цієї нафти, на початку серпня Генеральна прокуратура заявила, що перевірить законність цієї операції. У прокуратурі Києва повідомили, що сьогодні триває досудове розслідування діяльності Міненерговугілля, «Укртранснафти», Кременчуцького та Надвірнянського НПЗ на предмет дотримання законів.

Нагадаємо, 18 грудня прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк зажадав в одноденний строк визначитися щодо технологічної переробки нафти з метою забезпечення потреб у нафтопродуктах «Укрзалізниці» і Міноборони.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом