Кошти з фінансової системи йдуть «під матраци». Таку думку Forum'у висловив банківський юрист, адвокат Ростислав Кравець, коментуючи те, що з початку року українці вивели з банків 125 млрд грн.
«Насамперед це пов'язано з політикою Національного банку, який своїми діями дає українцям зрозуміти, що їхні кошти знаходяться в небезпеці», - заявив він.
Крім того, за словами Кравця, також причиною відтоку депозитів є стан фінансової системи. «Кошти, які повинні бути у фінансовій системі, йдуть «під матрац», а не працюють у реальному секторі економіки», - додав він.
«Держава, і насамперед НБУ, нічого не роблять для того, щоб гарантувати повернення коштів вкладникам, як фізичним, так і юридичним особам. Юридичні особи сьогодні виявилися найбільш незахищеними. Ніякі гарантії на таких клієнтів банків не поширюються, а ризиків вони зазнають величезних», - пояснив правознавець.
Він також зазначив, що сам НБУ фактично зміщує українську економіку, забороняючи проведення проплат у валюті. «У разі, якщо НБУ продовжить вести колишню політику, тенденція (відтоку коштів з банківської системи, - Ред.), продовжиться, люди будуть знімати кошти зі своїх рахунків, зберігати «під матрацом», - прогнозує Кравець.
Нагадаємо, у 2011-2013 роках, коли Національний банк України очолювали Сергій Арбузов та Ігор Соркін, обсяг вкладів населення в банках зріс більш ніж на 60%, причому здебільшого за рахунок довгострокових вкладів у гривні. Вкрай низька інфляція у поєднанні з високими відсотковими ставками за депозитами та фіксованим курсом гривні дозволили заробити українським вкладникам. З урахуванням того, що в 2011-2013 роках середні ставки за гривневими депозитами становили 20-22% річних, поклавши в банк 10 тис. грн на початку 2011 року через три роки можна було забрати вже понад 17 тис. грн, які не були зазнали інфляції та девальвації.