Навчальний центр «барсів» знаходиться за десять кілометрів на північ від Києва, в лісі біля села Нові Петрівці. До нього від основної траси веде вузька звивиста асфальтована дорога, у кінці якої - контрольно-пропускний пункт.
За військовою традицією територія навчального центру не те що прибрана, а просто блищить: ні папірця, ні недопалка. Починається знайомство зі службою і побутом бійців ВВ на плацу - з демонстрації стройової підготовки батальйоном «Почесна варта», що також базується на території навчального підрозділу. Солдати-контрактники і бійці строкової служби бадьоро крокують під музику стройових маршів, демонструють вправи з карабінами. Чіткість і злагодженість рухів близько півсотні людей у парадній формі вражає.
Казарма - велике приміщення на кілька сотень ліжок, біля кожного стоїть тумбочка для особистих речей бійців, під ліжками - по парі капців.
Тепер прямуємо до «їдальні». По дорозі проходимо повз місцевого магазину. Невигадлива вивіска і старі фільончасті двері навіюють ностальгію: в радянські часи так само виглядали сотні сільмагів. На жаль, магазин був зачинений, але керівництво ВВ нас запевнило, що спиртного там не продають, зате є всі необхідні товари: цукерки, печиво, чай, сигарети і «сітро».
Нам показують нове стрільбище і навчальний блокпост. Вогневі позиції і спостережний пункт тут обладнані із застосуванням сучасних технологій.
Ще рік тому для того, щоб побачити, чи потрапив стрілок у мішень, потрібно було дивитися в бінокль або ж зупиняти стрілянину і підходити до мішень. Зараз же на кожну мішень спрямовані відеокамери. Їх зображення виведено на маленькі монітори біля кожної вогневої позиції і на величезні екрани на командному пункті. У процесі стрільби і тому, хто стріляє, і його командирам одразу видно результат.
Не менше вразила й інша вправа стрільців: з декількох сотень метрів вони потрапляли в трилітрову банку через відкриті вікна кабіни мікроавтобуса. У разі промаху машина була б продірявлена кулями. Але снайпери впоралися, влучно вразивши «ворога». На скло машини потрапили лише бризки й осколки.
Блокпост - загороджувальний контрольно-пропускний пункт, здатний самостійно тримати кругову оборону. Блокпости встановлюють, як правило, біля доріг для контролю пересування людей і транспорту. Використовуються вони у воєнний час або в умовах надзвичайних ситуацій.
На полігоні блокпост навчальний, але він повністю копіює справжній і обладнаний всім необхідним. На під'їздах до нього бетонні блоки і «їжаки» для перекриття доріг. На ньому влаштовані захищені позиції для ведення вогню. Є також вартове приміщення (невелика будка) і місце для утримання затриманих осіб - майданчик з дерев'яними лавками розміром приблизно 5х5 метрів, огороджений металевим парканом, увінчаним колючим дротом.
Керівництво ВВ стверджує, що такого роду «навчальний посібник» в Україні є тільки на базі спецпідрозділу «Барс».
Напередодні професійного свята і ювілею Внутрішніх військ України побажаємо солдатам і офіцерам відточувати свою майстерність тільки на навчаннях, а всім нам бачити людей зі зброєю на вулицях і блокпости на дорогах лише в кіно.
Дмитро Хилюк, фото Віктора Ковальчка,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом