Сьогодні, 19 січня, Православна церква відзначає свято Хрещення Господнього, або Богоявлення.

Це свято встановлено на згадку про хрещення Ісуса Христа, яке Спаситель прийняв у річці Йордан від Іоанна Предтечі. Згідно з Євангелією, коли Ісус вийшов з річки, на нього зглянувся Святий Дух у вигляді голуба, і з небес почувся голос Бога-Отця: "Це є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління".

Напередодні Хрещення і в день самого свята в православних храмах прийнято освячувати воду. За старих часів було також прийнято освячувати воду в річці або озері, для чого в кризі пробивали широку ополонку - йордань, навколо якої здійснювався хресний хід. Оскільки вважалося, що вода в йордані цілюща і протистоїть "лихому оку", люди набирали в цій ополонці воду, несли додому і зберігали цілий рік.

За благословенням на Хрещення занурюють у воду як малих, так і старих, і хто в Богоявленську ніч залучився до таїнства Водохресного обмивання, той не знає простуд і хвороб протягом року; якщо ж хто, ісповідавшись у своїх гріхах, з вірою великою зануриться, то за Божим Промислом і смертельні хвороби проходять. До речі, охороняє від всяких недуг і водохресний сніг.


За старих часів вважали, що якщо хтось хрещений цього дня — бути йому найщасливішою людиною. Таким же вдалим вважається укладання цього дня заручин.


З Хрещення до Масляниці — весільні тижні. Тому за старих часів на Хрещення дівчата на зорі слухали: «Чи не стукне комірне кільце?» Була легенда, що в цьому стукоті можна дізнатися ім'я судженого. Кидали черевичок за ворота і дивилися в яку сторону повернутий носок, звідти і слід чекати нареченого, якщо черевичок падав носком у двір — значить, сидіти в дівках ще рік.


Також декілька тижнів, що відділяють Хрещення від Масляниці, називалися «м’ясоїдом». В народному календарі виділяється тиждень «всеїдний», або «суцільний», названий так внаслідок того, що Церква дозволяє вживання скоромної їжі протягом всього цього тижня, навіть у середу і п'ятницю — традиційні пісні дні.


Наступний тиждень називається в народі «строкатим», оскільки цього тижня вже належить дотримуватися посту в середу і п'ятницю.


Іноді погоду Масляниці визначали за «строкатим тижнем». Який «строкатий», така і масляна. «Строкатий тиждень» вважається не цілком щасливим часом, особливо для тих, хто одружується, тому в ці дні прагнули не свататися, не вінчатися. В народі говорили: «На «строкатий» одружуватися — голь та лихо. Тому і баба «строката», що на «строкатий» заміж йшла».


До речі, саме сьогодні, 19 січня, настають знамениті водохресні морози. За старих часів цього дня спостерігали: на Богоявлення сніг пластівцями — до урожаю, ясний день — до неврожаю.


В Хрещення опівдні сині хмари — до урожаю. Якщо на Хрещення була хмарна, похмура погода, лежав туман або йшов сніг — восени чекали доброго урожаю. Зориста ніч на Богоявлення — урожай на горох і ягоди.


19 січня день теплий — хліб буде темний, тобто густий. Якщо на Хрещення собаки багато гавкають, буде багато дичини і звірини. Якщо водохресні морози сильніші різдвяних — рік буде урожайний. Завірюха на Хрещення — до доброго роїння бджіл.

Президент України Віктор Ющенко цього дня здійснить традиційні купання. Цього року - в селищі Пуща-Озерна.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

зима
3690 грн.
1505