Україна - єдина країна, де видобувають нафту з трубопроводів. Таку думку Forum'у висловив директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, коментуючи той факт, що оператор нафтопроводів України «Укртранснафта» почав відкачування технологічної нафти з нафтопроводів на НПЗ.

«Теоретично можна відкачувати нафту, якщо замінити її спеціальною рідиною. Інакше, буде порушений технологічний режим. Але фактично нафта відкачується держкомпанією «Укртранснафта», яка вже кілька років контролюється групою «Приват», керівником якої є Ігор Коломойський, що в принципі ніхто і не приховує. Все робиться під гаслом: потрібно переробити нафту на нафтопродукти для потреб української армії, або ще чогось. Але, по суті, навіть міністра енергетики Продана, який публічно заявляв про наміри розібратися, як я розумію, навіть не запитали. Ситуація така, що «Укртранснафта» почала відкачування нафти на Кременчуцький НПЗ, який також контролюється групою «Приват», і вже почалася переробка», - заявив він.

Експерт наголосив, що відкачується державна нафта. «Хто і яким чином буде її заміщувати - питання. А, якщо ці трубопроводи знову колись запрацюють, зрозуміло, за чий рахунок буде закачуватися нафта. Яка вартість цієї нафти також невідомо. І якщо закачувати нафту буде держава, то не факт, що їй хтось компенсує витрати. А за умови того, що вона буде перероблена і реалізована на внутрішньому ринку за ринковою ціною - «Приват» заробить на цьому досить непогані гроші, і я сумніваюся, що він щось компенсує, оскільки група Коломойського ніколи нічого не компенсувала. Фактично, мотивуючи свої дії революційною доцільністю, вона діє, а держава нічого з цим зробити не може», - додав він.

«Ніхто ж не заважає експортувати нафту з Казахстану чи Азербайджану. Але вона дорога. Реалії такі, що припинено постачання з усіх джерел, крім українського видобутку. До цього Кременчук переробляв здобуту в Україні нафту, а зараз перейшов на видобуток нафти з трубопроводів, як би цинічно це не звучало. Ми єдина країна в світі, де видобувають нафту з трубопроводів», - підкреслив експерт.

За словами Марунича, на запитання про те, чому держава не реагує на такі дії групи «Приват», має відповісти міністр енергетики. «Напевно, у Коломойського є серйозні важелі впливу», - припустив він.

Юлія Артамощекно,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

122