Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк виступає за закріплення в Конституції України права місцевих рад надавати статусу спеціальної російській та іншим мовам, за збереження української як єдиної державної.  

«Ми зберігаємо чинним мовний закон Ківалова-Колесніченка, ухвалений регіоналами і комуністами. В тих областях, де більшість людей розмовляє російською, - вона має юридичний статус регіональної. Фактично ж її права і можливості там такі самі, як у державної української. Як глава уряду, під час розгляду змін до Конституції запропоную норму, згідно з якою за збереження статусу української як єдиної державної мови місцеві ради отримають право надавати статус спеціальної російській та іншим мовам. Єдність країни неможливо забезпечити, не навчившись слухати один одного і йти на компроміс», - йдеться у зверненні прем'єра до українського народу з нагоди Дня Перемоги.  

Він також нагадав, що українська влада за своєю ініціативою і відповідно до Женевських домовленостей почала широкий загальнонаціональний діалог з питань нової Конституції України. Головні зміни стосуються масштабної децентралізації влади, розширення повноважень громад, районів, областей.

«Ми скасовуємо посади глав адміністрацій, яких присилають з Києва. Владу здійснюватимуть виконкоми, сформовані радами, які обиратимуться людьми. Разом із повноваженнями на місця піде і право розпоряджатися коштами. Коли ми говоримо про децентралізацію, то виходимо з того, що це стосується і гуманітарної політики. Які ще свята відзначати, кого ще вважати героями, в якій церкві молитися, якими мовами говорити - це те, чого ніколи не нав’яжеш людям згори. Це те, в чому важливо враховувати місцеву специфіку», - додав він.

Раніше Яценюк у своєму зверненні до південного сходу країни пообіцяв, що найближчим часом буде проведена децентралізація влади, тобто повноваження регіонів будуть розширені.
У свою чергу зовнішньополітичне відомство РФ надало план врегулювання української кризи, в рамках якого запропонувало ввести російську мову як другу державну, ухвалити Конституцію, яка передбачала б федеративний устрій України, й визнати референдум у Криму.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1008