Максимального подорожчання ліків в Україні можна очікувати влітку цього року. Таку думку в коментарі Forum'у висловив заступник директора компанії SMD Євген Живодерніков.

«За перший квартал 2014 року національна валюта девальвувала на 58%. Уперше в історії незалежної України було введено ПДВ на лікарські засоби в розмірі 7%. Таким чином, у поточній ситуації, ми прогнозуємо, що підвищення цін на ліки становитиме близько 40-50% і максимальної позначки ціни досягнуть у червні-липні цього року», - сказав Живодерніков.

Якщо ж цього року курс стабілізується на рівні 11 UAH/USD та 15 USD/EURO (рівень девальвації гривні становитиме 37%), то, за його прогнозами, з урахуванням ПДВ (7%) зростання цін на лікарські засоби становитиме близько 40%.

«Якщо провести паралель з кризою 2008-2009 років, коли девальвація національної валюти становила 62%, підвищення цін на ліки досягло 50%. При цьому підвищення ціни відбувалося поступово і досягло максимуму через шість місяців після початку зміни курсу. У 2008-2009 роках курс долара США зріс з 4,85 UAH/$ у вересні 2008 року до 7,86 UAH/$ в січні 2009 року, тобто на 62%. За цей же період імпортні ліки подорожчали на 51%, а вітчизняні - на 23%. Маючи певний запас сировини, яка закуповується за іноземну валюту, українські виробники змогли відтермінувати подорожчання своєї продукції. Але вже у вересні 2009 року, порівняно з вереснем 2008 року, ціни на ліки іноземного та українського виробництва зросли практично однаково: на 56% і 54% відповідно», - нагадує експерт.

«Обсяг продажів лікарських препаратів за підсумками 2013 року, за даними компанії SMD, становив 27 мільярдів гривень у закупівельних цінах аптек та госпіталів. 85% ринку фінансується з кишені споживача і тільки 15% покривається за рахунок державного фінансування. Держава покриває витрати на придбання лікарських засобів за низкою державних програм. Серед них такі соціально-значущі як діабет, СНІД, туберкульоз, онкологія, вакцинація та ряд інших. З фондів місцевих державних бюджетів купуються найнеобхідніші медикаменти для лікувальних установ», - пояснює він.

Експерт нагадав, що державою регулюються націнки на лікарські засоби, що входять до обов'язкового мінімального асортименту аптек, національного переліку основних лікарських засобів та переліку лікарських засобів, які можуть закуповувати заклади охорони здоров'я. «Ціни на інші медикаменти регулюються ринковими механізмами. Середня оптова націнка впродовж багатьох років становить 10%, а роздрібна 25%», - підсумував Живодерніков.

Тетяна Григор'єва,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

241