Урізання урядом державних програм з будівництва доступного житла призведе до надзвичайних наслідків уже через два роки. Про це в коментарі Forum'у повідомив екс-міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, колишній губернатор Донецької області, народний депутат від ПР Анатолій Близнюк.

«Приймаючи таке рішення, треба було хоч подумати, до чого воно призведе. Позиції, за якими буде суттєве погіршення, можна довго перераховувати. І якщо все це скласти, то бачимо, що, не керуючи системою господарства, влада намагається приймати разові рішення, не розуміючи при цьому їхніх наслідків. Зараз такі кроки дадуть три копійки, а в перспективі відберуть три мільйони», - заявив він.

Зокрема, Близнюк пояснив, що наслідки Україна відчує вже скоро. «У будівництві є таке поняття, як «заділ». До початку будівництва йде проектування, вибір ділянки, оформлення дозвільних документів та багато іншого. Потім будівництво на 17 місяців. Після введення в експлуатацію. Сьогодні ще будуть вводитися в експлуатацію будинки, підготовлені в минулі періоди. А на два наступні роки уряд ліквідує цю позицію, і наслідки ми відчуємо потім. Крім того, ми втратимо робочі місця, фонд оплати праці, податки. Тобто, погіршимо ситуацію в економіці. Що стосується соціальної складової: було зрізано 300 млн, передбачених у бюджеті для будівництва житла ветеранам війни, «афганцям» тощо, а зараз інші держпрограми урізують. Значить, люди не отримають житла», - зазначив він.

«Потрібно враховувати ще один аспект. Якщо взяти все житло у країні - 1 млрд 78 млн км2 - в країні, то на сьогодні закінчуються терміни амортизації багатоповерхівок-хрущовок, побудованих ще на початку 60-х. Хто гарантує, що вони стоятимуть і нічого з ними не трапиться? Я таких людей не знаю, адже технічно це не можливо без проведення визначених заходів. Якщо, не дай Бог, у нас будуть якісь нехороші процеси, то людей відселять, і відновлювати будинки не буде можливості», - попередив він.

Крім того, за словами Близнюка, старий житловий фонд дуже дорогий в експлуатації. «Більшість будинків побудовано в СРСР, де не рахували ціну газу, електроенергії. Ці будинки енергетично зовсім не ефективні. І якщо ми залишаємо це житло, а не будуємо нове, що відповідає європейським стандартам енергоефективності, де в 203 рази менше тепла треба використовувати для обігріву будівлі, а також стандартам термомодернізації, хіба це правильно? Ми будемо змушені знову піднімати тарифи, вводити субсидії», - додав він.

За його словами, в перспективі така політика держави щодо будівництва доступного житла призведе до того, що потрібно буде підтримувати старих, а молодь виїде з країни в пошуках кращого життя. «Житло - це життя людей. А все інше - десь поруч», - резюмував нардеп.

Нагадаємо, уряд кардинально скоротив фінансування державних житлових програм пільгового кредитування молоді та доступного житла. Зокрема, повністю скорочено фінансування державної програми доступного житла, за якою громадянам надається держпідтримка у розмірі 30% нормативної вартості житла.

Фінансування програми пільгового кредитування молоді скорочено на 54,1 млн гривень до рівня 25,9 млн гривень. Реалізацію програми здешевлення вартості іпотечних кредитів фінансування зменшено на 230 млн гривень до рівня 110,2 млн гривень.

Юлія Артамощенко,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

203