З початку поточного року курс долар/гривня в Україні зріс майже на 38%, і тим самим фактично встановив світовий рекорд порівняно з іншими валютами. Про це пише «Business.ua».

Курс євро/долар, який так люблять обговорювати на світовому фінансовому ринку, зріс за цей період лише на 0,8%. Досить довго курс гривні в Україні був відносно стабільним, або якщо більш точно, регульованим у вузькому «валютному коридорі». Як багато тоді було розмов, що потрібна девальвація, що девальвація - це добре, і що девальвація допоможе забезпечити зростання економіки. І ось тепер Україна має девальвацію, найвищу в світі, але ось замість зростання економіки очікуємо зниження ВВП і різкого падіння реальних доходів населення. Як кажуть, мета досягнута. Маємо девальвацію і маємо проблеми.

У той же момент, варто, мабуть, зауважити, що в деяких інших країнах світу, точніше, у наших сусідів, також мала місце девальвація їхніх національних валют. Але тільки значно менше, і без ексцесів. В Україні дуже багато говорили про девальвацію російського рубля. Дійсно, рубль девальвував щодо долара США з початку року на 7,7%. Це істотно для рубля, але це далеко до «рекорду» гривні. Українська економіка спромоглася обіграти саму себе.

Крім рубля з початку року девальвував казахський теньге на 18%, киргизький сом на 10%, і білоруський рубль на 4,2%, а також молдовський лей - на 3,5%, азербайджанський манат - на 2,2%, вірменська драхма - на 1,1% та узбецький сум - на 1,8%. Ніщо не вічне в світі грошей, але будь-яка девальвація або ревальвація повинна мати економічну логіку, а не бути явищем економічного хаосу. Зміна курсу національної валюти має дійсно стимулювати розвиток економіки країни, але за такого роду обвалів нацвалюти, як показує Україна, про стимулювання не може бути й мови. Тут уже не до розвитку, головне, щоб девальвація економіку країни не згубила остаточно. Це вона, на жаль, може.

І ще, кілька слів про валюту наших сусідів з іншим ступенем споріднення. Угорський форинт девальвував на 3,7%. Сам собою форинт досить таки нестійка валюта, але її девальвація має зрозумілий характер. На 0,9% з початку року девальвувала турецька ліра, а польський злотий на 1%. Ось з кого варто брати приклад девальвації і ревальвації в Україні. Що ж стосується чеської крони, то вона навпаки ревальвувала з початку поточного року. Те ж саме спостерігалось і з болгарським левом.

Курс національної валюти може й повинен бути взаємопов'язаний з ринком, але не потрібно ринок плутати з базаром, де головну роль відіграють валютні бариги.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

643