Президент РФ Володимир Путін стверджує, що Віктор Янукович з юридичної точки зору залишається легітимним президентом України. Німецький журнал Der Spiegel перевірив, чи має рацію російський президент.

Для початку видання пропонує згадати події, що відбулися в Україні з 21 по 23 лютого, пише «Інопреса». 21 лютого український президент під міжнародним тиском підписує угоду з опозицією, погоджуючись на відмову від частини своїх повноважень і повернення до Конституції 2004 року. Глави МЗС Франції, Німеччини та Польщі Фабіус, Штайнмайєр і Сікорський засвідчили підписання. Представник Росії Лукін відмовляється ставити свій підпис. Того ж дня український парламент, як йдеться далі, повертає стару Конституцію, а Янукович їде з Києва.

Наступного дня проєвропейська опозиція, користуючись ситуацією, змінює структуру влади. Першим ділом Рада обирає головою парламенту соратника Юлії Тимошенко Олександра Турчинова, посади глав силових відомств також займають опозиціонери. Але Янукович у своєму зверненні, записаному в невідомому місці, оголошує «протизаконними» всі укази, спрямовані проти нього та його уряду, а зміну влади називає переворотом і порівнює із захопленням влади нацистами в Німеччині у 1930-х роках. Тим не менш, Верховна Рада голосує за відставку глави держави, зазначає видання.

Аж до виборів, призначених на 25 травня, обов'язки президента, згідно з постановою Ради від 23 лютого, покладаються на Турчинова. Передача влади, як йдеться в документі, відповідає 112-й статті української Конституції, оскільки Янукович «самоусунувся».

Але за тією ж Конституцією, звертає увагу Der Spiegel, повноваження президента можуть бути припинені достроково тільки з чотирьох причин, а саме: у разі відставки, хвороби, смерті або в результаті імпічменту. Імпічмент ж, за 111-ю статтею, можливий у разі державної зради або якогось іншого злочину, для розслідування якого за дорученням Ради має бути створена спеціальна комісія, і до експертизи має бути підключений Конституційний Суд. Тільки після цього Рада трьома чвертями голосів може ухвалити рішення про відставку. Подібної процедури імпічменту 22 лютого проведено не було, констатує Der Spiegel, а зазначена у постанові Ради підстава не згадується в жодній зі статей конституції.

У результаті, підсумовує видання, виходить, що з юридичної точки зору Путін має рацію.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1001