Угоду про асоціацію й особливо про Зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом варто було би доопрацювати, але ЄС у цьому не зацікавлений Таку думку в коментарі Forum'у висловив експерт з економічної політики Віталій Кулик.

«Специфіка інтеграції з Євросоюзом саме в тому, що це довгостроковий проект, який у перспективі здатен призвести до модернізації економіки України та її виходу на новий якісний рівень. Однак у короткостроковому періоді можливе ослаблення внутрішнього виробництва і цінова нестабільність на внутрішніх ринках. Економічного краху, звичайно, не буде, але буде притік європейських товарів, з якими вітчизняні не завжди здатні конкурувати. Адже у компаній ЄС величезні ресурси для підтримки й розвитку якості продукції, для маркетингових стратегій і т.п. В українських підприємств таких масштабних ресурсів немає, і вони можуть постраждати. Модернізація ж, про яку йдеться в цьому контексті, потребує чималих зусиль, і багато виробників можуть закритися», - пояснив він.

Крім того, Кулик зазначив, що «не хотілося би перетворення країни на сировинний і напівфабрикатний додаток до Євросоюзу».

«Не сказав би, що там розглядають Україну як рівноправного партнера - позиції явно нерівні. Так, Брюссель абсолютно реально зацікавлений вбудувати нас у свої економічні схеми - от тільки в якій якості... Наприклад, Європі не потрібна вітчизняна металургія високих переділів, вона зацікавлена в наших металевих напівфабрикатах, які купує за невисокими цінами. Те ж саме стосується промислової та аграрної сировини. Навіщо платити українським компаніям, якщо можна зробити готовий товар самостійно й отримати за нього максимум доданої вартості», - додав він.

Експерт підкреслив, що з огляду останніх подій послабити подібні ризики досить важко. «Звичайно, Угоду про асоціацію і особливо про Зону вільної торгівлі варто було би доопрацювати, але ЄС у цьому не зацікавлений. Можливо, окремі секторальні моменти будуть додатково узгоджуватись в процесі, але з урахуванням недостатньо сильних переговорних позицій Києва це також буде ускладнено. Можливо, що тут зможуть змінити інші склади Кабміну, які прийдуть на зміну нинішнім», - резюмував він.

Юлія Артамощенко,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

619