Як і прогнозувалося, загострення політичної обстановки різко ускладнило економічну ситуацію в Україні, і з новою гостротою постало питання про залучення зовнішніх позикових ресурсів для підтримки економіки. Тим паче що невдовзі після недавнього переформатування центральної влади у Києві керівництво США, Євросоюзу, та й самого МВФ заявило про можливість швидкого відновлення співпраці з Фондом. Його глава Крістін Лагард уже оголосила про готовність виділити кошти у відповідь на звернення Києва, точніше, нового Кабміну. Нагадаємо, у 2013 р. велися переговори про нову лінію stand-by загальним обсягом $15 млрд.

Однак відомо, що кошти можуть бути виділені тільки в разі виконання певних умов. Розглянемо, що це може означати для нашої країни.

За рахунок народу

Однією із ключових вимог останнім часом було запровадження плаваючого курсу гривні. Але в лютому колишнє керівництво Нацбанку фактично вже запровадило такі зміни своїми відомими постановами, констатують експерти. Тепер офіційний курс гривні оновлюється щодня залежно від середньозважених ринкових значень попереднього банківського дня - це давно очікувалося ринком, а самому НБУ дозволило мінімізувати інвалютні інтервенції й економити золотовалютні резерви.

З іншими вимогами МВФ ситуація складніша. Фінансисти нагадують, що ядром умов, які потрібно виконати для отримання коштів, є різке скорочення різних видів соціальної підтримки населення, заморожування мінімальної зарплати та пенсії. У Фонді пояснюють це завданнями суворої бюджетної консолідації, що означає максимальне зниження витрат держбюджету, насамперед, за рахунок «соціалки». Неважко здогадатися, до чого це може призвести в умовах дестабілізованої економіки - до швидкого падіння реальних доходів громадян. У результаті ослабне внутрішнє споживання, а отже, та сама економіка і бюджетні доходи. Виходить, що заходи, начебто спрямовані на оздоровлення бюджетної системи, таять в собі серйозні ризики для цієї системи, підкреслює фахівець з економічної політики Віталій Кулик.

Такі ж ризики містить умова МВФ про 40%-ве підвищення побутових цін на газ, пов'язане з наближенням інших комунальних тарифів до ринкового рівня». Постійний представник Фонду в Україні Жером Ваше в одній із зимових заяв не приховує: «Ми вважаємо, що поточні вкрай низькі тарифи на газо- та теплопостачання для населення не можуть більше підтримуватися». Однак екс-міністр ЖКГ Анатолій Близнюк повідомляє нам, що українці і так витрачають на комунальні послуги в середньому 14-15% доходів, а у 18% платників на це йде більше половини заробітку. За даними експерта, 15% доходу на «комуналку» - це більше, ніж у багатьох європейських державах та в Росії. Додаткове підвищення витрат погіршить і без того непрості умови життя населення, які до того ж поставлені під удар політичною дестабілізацією.

Нові ризики

Так чи інакше, колишня влада виступала категорично проти перерахованих соціальних посилень, що називають ключовою причиною затримки переговорів з МВФ. Зокрема, робився акцент на зменшенні витрат на енергоресурси за рахунок програм енергозбереження та диверсифікації ресурсних джерел. Так, у 2013 р. країна скоротила імпорт природного газу аж на 15,1% приблизно до 28 млрд м3, тим самим продовживши тенденцію попередніх років (у 2011 - 40 млрд м3, у 2012 - 33 млрд м3). Паралельно внутрішній газовидобуток збільшився на 1,7% до 20,4 млрд м3.

А потужності вітчизняної «альтернативної» електроенергетики минулого року зросли на 81,7% до рівня в 1,2 ГВт; вироблено в 2 рази більше «зеленої» енергії (1,247 млрд кВт-год). Далі, в низці регіонів за участю міжнародних фінансових структур (ЄБРР, Світовий банк) стартували проекти енергомодернізації комунального сектора на загальну суму в мільярди гривень, частину цих проектів уже виконано. Нарешті, підсумком грудневих домовленостей з Москвою стало здешевлення імпортного газу до $268,5 за 1000 м3, що значно послабило навантаження і на держбюджет, і на споживачів.

Тим часом новий глава Нацбанку Степан Кубів уже заявив про готовність співпрацювати з Фондом, хоча останній зберігає низку вимог до української сторони. Аналітики свідчать: це той самий набір умов, що й раніше, хоч Лагард днями і припустила, що вони можуть бути пом'якшені. «У такому пом'якшення є сумніви. Навпаки, в Україні зараз для МВФ вигідний момент, коли можна виділити гроші на максимально вигідних для себе умовах. І справа тут далеко не тільки в критичній економічній ситуації, але і в зовнішньополітичних акцентах нещодавньої зміни влади», - акцентує незалежний економіст Руслан Павленко.

І додає, що вже відомі вимоги можуть поповнитися прискореним запуском вільного ринку землі. Донині до цього питання підходили обережно і з урахуванням інтересів простих селян, продовжує фахівець: завершується паспортизація ділянок, створено Держзембанк як ключовий розпорядник державних земель. Штучний же поспіх у цьому питанні - без наміченого перехідного періоду - буде на руку найбільшим «латифундистам», які прагнуть значно розширити контроль над національним АПК. А це складно назвати позитивом для основної маси пересічних аграріїв, упевнені експерти.

Крім того, зараз під час укладання нових угод з Фондом виникають і політичні ризики. Політолог Євген Лешан зазначає: з урахуванням дострокових президентських виборів частина коштів, які надійдуть із зовнішніх джерел, може бути використана для електоральної кампанії колишньої опозиції. «Колишні варіанти Кабміну, зі всіма недоліками, кинули б ці гроші на економіку хоча б з тієї причини, що її треба було терміново рятувати, а вибори очікувалися тільки у березні 2015 року. Тепер же в роботі з МВФ з'являється фактор виборів, гроші на які треба якось знайти. Це стосується і виборів загалом, і кампаній окремих переможців. І потім, навіть якщо будуть узгоджені відносно прийнятні для Києва умови кредиту – чи не доведеться і їх узгоджувати з Майданом? На тлі запеклого і конфліктного (на ділі) формування нового уряду до такої форми легітимації апелює все більше претендентів на посади. Може, і договір з МВФ доведеться, зрештою, затверджувати на мітингу, оскільки хтось звинуватить когось у зраді інтересів революції», - припускає аналітик.

Уроки історії

У цьому контексті фахівці нагадують: базовий набір економічних вимог Фонду приблизно однаковий для більшості країн і формально спрямований на економічні реформи. Але під час детального розгляду стає зрозуміло, що ці реформи орієнтовані на підвищення зовнішньоборгової платоспроможності країни, бо МВФ зацікавлений у поверненні своїх кредитів. Ще один із стовпів його політики в державах-позичальниках - максимальна лібералізація ринків та їх відкриття для провідних гравців світової економіки, каже Кулик. А це послаблює країни економічно, різко ускладнюючи імпортозаміщення та підтримку внутрішніх виробників. Тому потрібно ретельно зважувати умови, які пропонуються, аналізувати їх довгостроковий економічний та соціальний ефект.

Одним із класичних негативних прикладів є Югославія 1980-х: за словами відомого канадського економіста Мішеля Чосудовського, залучені позики МВФ та афілійовані програми невдовзі призвели до послідовної деіндустріалізації Югославії - а потім і до її руйнації як держави. «Вже на початку 80-х років угоди Белграда з Фондом збільшили зовнішній борг і забезпечили мандат для девальвації югославського динара, що сильно вдарило по рівню життя югославів. Потім МВФ періодично прописував подальші дози гіркої «економічної терапії», соціальна політика демонтувалася, а економіка повільно впадала у кому. До 1990 р. промвиробництво докотилося до 10%-го падіння, з усіма передбачуваними соціальними наслідками», - розповідає експерт.

Зрештою, значна частина кредитів Фонду, виданих МВФ Белграду, пішла на обслуговування цього ж самого боргу і вирішення проблем, які спричинило виконання супутніх рекомендацій. Під кінець 80-х років Фонд змусив Югославію припинити міжрегіональне економічне вирівнювання, що незабаром призвело до зростання сепаратизму і до подальшої громадянської війни. І хоча потім в окремих промислово розвинених екс-югославських республіках економіка стабілізувалася (Словенія, Хорватія), інші лихоманить донині, підтвердженням чого стали недавні події в Боснії та Герцеговині.

Інший приклад - фінансова криза в Південно-Східній Азії у 1997-98 рр. Ця криза фактично була спричинена місцевими рецептами МВФ, які не враховували ряд найважливіших економічних трендів, нагадує Кулик. А в Мексиці діяльність Фонду в 90-ті роки призвела до швидкого зростання держборгу і безробіття, знищення підтримки фермерських господарств. «На обслуговування зовнішніх боргів йшло до 55-57% ВВП. Далі країну на нерівноправній основі змусили вступити в зону вільної торгівлі зі США і Канадою (т. зв. NAFTA) й надати колосальні пільги американським постачальникам, які в Штатах як і раніше мали держпідтримку. Доходи простих мексиканців моментально знизилися», - інформує аналітик.

Не дивно, що не тільки політика Фонду, але і саме його існування зазнає в світі активної критики. В Україні ж багато хто сприймає його не як манну небесну, яка врятує від економічних негараздів. Але, наприклад, Кремль за кредитом на $15 млрд не висуває ніяких зайвих умов, та й відсоток невисокий (5%), підкреслює Павленко. Нещодавно в РФ підтвердили готовність продовжити надання коштів після формування нового Кабміну. МВФ ж має низку системних вимог, але ставка майже така сама - 4%, як і обсяг. Не будемо забувати і про Китай, з яким у грудні була узгоджена ціла інвестиційно-кредитна програма на загальну суму понад $30 млрд і який також схильний надавати позикові ресурси під невисокі відсотки.

Все це не означає, що співпраця з Фондом взагалі не потрібна і неможлива. Але вона має бути взаємовигідною і максимально враховувати наслідки для простих громадян. Якщо вже залучати позики, то на збалансованих умовах, з позиції сильного, а не просто в інтересах тих чи інших закордонних центрів впливу. І заодно уникаючи помилок інших країн, помилок, які коштували деяким із цих країн їх існування.


Андрій Боярунець,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

4442
Классические туфли мужские