Українські банки загалом змогли задовольнити підвищений попит своїх клієнтів на готівку. Про це в ефірі телеканалу БТБ заявив член Комітету Незалежної асоціації банків України (НАБУ) з питань захисту прав кредиторів Олександр Ярецький.

«Треба розуміти, що зазвичай банки оперують готівкою в невеликій кількості порівняно з іншими їхніми активами, адже готівкове обслуговування - досить складний і витратний механізм, - сказав Ярецький. - Тому банки використовують готівку тільки в тому обсязі, який необхідний для звичайної банківської практики, тобто для обслуговування фізосіб, які звернулися у відділення або до банкомату в нормальному режимі. Але якщо миттєва потреба в готівкових коштах протягом одного дня збільшується в кілька десятків разів, це вже нестандартна банківська ситуація. Однак ми бачимо, що банки в цілому з нею впоралися. Я не бачу сьогодні жодних підстав для панічних настроїв».

«Якщо, скажімо, протягом дня до банкомату вишикувалася черга в кілька сотень, то зазвичай на останньому клієнті кошти в банкоматі фізично закінчаться. Але це просто миттєва паніка, яка вже спала, і все повернулося до нормального режиму. Те ж саме вчора відбувалося на автозаправках, у магазинах і т.д. Але глава Нацбанку Ігор Соркін абсолютно правильно сказав, що у НБУ є всі можливості для підкріплення банківської системи. І взагалі, я особисто не бачу якихось системних проблем, щоб неможливо було забезпечити доступність вкладів у такому довгостроковому періоді», - підкреслив експерт.

За словами експерта, саме панічне зняття коштів з банківських рахунків призводить до тимчасового розриву ліквідності банків.

«Дострокове вилучення банківських вкладів або вилучення готівки з банкоматів у занадто великих обсягах знекровлює грошову систему України. Банки в такому разі змушені або недокредитовувати реальний сектор економіки, або достроково стягувати кредити, або ж брати підкріплення в НБУ. Або купувати кошти на міжбанківському ринку, щоб забезпечити таке, не передбачене договорами, дострокове й надлімітне зняття готівки або коштів з банківських вкладів», - зазначив Ярецький.

При цьому фінансист зазначив, що банківська система України на сьогодні досить стійка і надійна, щоб швидко впоратися з викликами поточної ситуації.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

521