Національний банк України переходить до політики плаваючого курсу гривні, тому українцям треба готуватися до серйозних змін у роботі валютного ринку. Таку думку висловив фінансовий аналітик Мар'ян Заблоцький.

Він зазначив, що відмовившись від фіксованого курсу долара, НБУ не тільки заощадить свої резерви, але й виконає одну з ключових вимог Міжнародного валютного фонду. Фінансист проаналізував наслідки нової валютної політики НБУ.

«Обмінний курс гривні буде постійно, і часом досить відчутно, змінюватися від одного дня до іншого. Тому перед купівлею валюти або її продажем слід перевірити, який обмінний курс склався на міжбанківському ринку впродовж дня. Річ у тім, що курс готівкової валюти в обмінниках встановлюється за результатами обмінного курсу, що склався в попередній день на міжбанківському ринку. Впродовж дня банкам заборонено змінювати готівковий курс у касах банків. Тому цілком імовірною є ситуація, коли, наприклад, за день долар на міжбанку істотно подорожчав, тому завтра готівкові долари можна буде продати в касі за більш вигідним курсом», - пояснив Заблоцький.

Він прогнозує, що ціни на валюту в різних банках також будуть істотно відрізнятися, оскільки вартість долара в касі встановлюється на основі курсових очікувань та прогнозів окремих працівників банків, що вносить «людський фактор» в курсоутворення. Також, на думку аналітика, істотно збільшиться різниця між курсами купівлі та продажу валют, оскільки в неї банки закладатимуть власні ризики.

«Раніше різниця між ціною купівлі та продажу доларів була символічною, переважно всього 0,5%. У майбутньому ця різниця зросте приблизно вчетверо до 2%. Банки не знатимуть завтрашній курс, тому при операціях з населенням себе перестраховуватимуть і ставитимуть більш широкий діапазон на купівлю та продаж валюти», - вважає Заблоцький.

Нові реалії валютного ринку, на думку аналітика, сприятимуть відмові українців від зберігання заощаджень у валюті, що сприятиме дедоларизації економіки. Фінансист зазначив, що, посилаючись на досвід зарубіжних країн, де існує значний спред між курсами купівлі і продажу, така ситуація знижує мотивацію людей купувати валюту для зберігання заощаджень.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

206