Ідея федералізації України конфліктна і не може бути легко реалізована. Таку думку в коментарі кореспондентові Forum'у висловив політолог-міжнародник Сергій Толстов.

«Обговорення федеративного ладу - це не злочин. Це право політиків дискутувати... але федералізація розглядається як конфліктна тема. І я не думаю, що ця ідея може бути легко реалізована. Хіба що ситуація в Україні дійде до фактичного розколу. Тоді це може розглядатися як рятувальна мотузка, що допомагає співіснувати різним регіонам», - сказав він.

Крім того, Толстов нагадав, що дискусія про федералізм вже велася в Україні між президентом Леонідом Кравчуком і спікером Іваном Плющем у рамках Конституційної комісії 1993 року. «Плющ тоді пропонував створення земель, але з'ясувалося, що фактично укрупнити області - надзвичайно складно. І тоді до Конституції були закладені певні елементи регіонального самоврядування», - пояснив він.

За словами експерта, федералізм не вигідний регіонам з економічної точки зору. «Потрібно враховувати економічний стан. Адже повноваження без грошей мало що значать... Західні області, які зараз виходять за межі правового поля, не захочуть федералізму, оскільки вважатимуть, що це призведе до зниження дотацій з центрального бюджету, які беруться фактично з бюджетів індустріальних областей», - додав Толстов.

«Очевидно, було б краще розвивати місцеве самоврядування, покласти більше відповідальності на місцях, більше уваги приділяти вирішенню місцевих проблем», - сказав він.

На думку експерта, Україні потрібна якісна адміністративно-територіальна реформа, скорочення і раціоналізація бюрократичного апарату з його удосконаленням. «Це також впирається і в гроші, і в пошук ідеальної моделі, що дозволяє не погіршити медобслуговування, освіту, надання адміністративних та інших послуг», - сказав він.

«Головне питання не в тому, яку модель створити, а в тому, щоб гармонізувати інтереси й дати людям нормальне життя в країні», - резюмував він.

Юлія Артамощенко,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

160