Серед законів, прийнятих Верховною Радою сьогодні, є два закони про внесення змін до Кримінального кодексу України, спрямовані проти руйнівників і осквернителів пам'яток і проти тих, хто заперечує або виправдовує злочини фашизму. Відповідні законопроекти внесли депутати з фракції КПУ Петро Симоненко та Ігор Алексєєв.

За словами радника віце-спікера ВР Євгена Царькова, ці закони дають українським правоохоронцям конкретний документ для покарання вандалів. Вони також наближають Україну до норм більшості цивілізованих країн, де подібні порушення переслідуються в кримінальному порядку.

«В цивілізованому світі, куди ми так прагнемо, за визначенням неможливі факельні ходи та скандування нацистських гасел, - сказав Євген Царьков. - За останні двадцять років склалася парадоксальна ситуація: на пострадянському просторі, який найбільше постраждав від фашизму, почастішали випадки руйнування і осквернення пам'ятників; часто звучать образливі заклики щодо представників інших народів. У той же час країни «нерадянські» давно вже внесли до свого законодавства заходи щодо покарання за подібні дії».

За словами екс-нардепа, в 16 країнах світу діють різні види покарання за заперечення Голокосту. Героїзація фашистів також суворо переслідується, тоді як в Україні можна зносити пам'ятники, смажити яєчню на Вічному вогні або називати пам'ятник героям війни «фалосом».

«Відтепер правоохоронці отримали конкретний документ для протидії подібним явищам, - зазначив Царьков. - А тих недбайливих функціонерів, які раніше ховалися за закон про ліквідацію символів радянської епохи, можна буде притягати до відповідальності».

Нагадаємо, що 16 січня Верховна Рада прийняла Закон 2178а - про внесення змін до статті 297 Кримінального кодексу України. За дане рішення проголосували 235 народних депутатів. Прийнятим законом передбачено внести зміни в Кримінальний кодекс, встановивши, що за «осквернення й руйнування пам'ятників, споруджених в пам'ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни - радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на такий же термін.

Також Верховна Рада прийняла Закон 2179а - про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення або виправдання злочинів фашизму. За нього проголосували 235 народних депутатів.

Цим законом Кримінальний кодекс доповнюється статтею 436-1 «Публічне заперечення чи виправдання злочинів фашизму, пропаганда неонацистської ідеології, виготовлення та (або) розповсюдження матеріалів, у яких виправдовуються злочини фашистів і їх прихильників».

Згідно з цією статтею, публічне заперечення чи виправдання злочинів фашизму проти людяності, вчинених в роки Другої світової війни, зокрема злочинів, здійснених організацією «Вафен-СС», підпорядкованими їй структурами, тими, хто боровся проти антигітлерівської коаліції і співпрацював з фашистськими окупантами, а також пропаганда неонацистської ідеології, виготовлення та (або) розповсюдження матеріалів, у яких виправдовуються злочини фашистів і їх прибічників, - карається штрафом від 500 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

432