В Україні введено кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність.

Відповідні норми містяться в законі №3879 (авторства депутатів Партії регіонів Вадима Колесніченка та Володимира Олійника), прийнятому на останньому засіданні третьої сесії Верховної Ради у четвер.

У пояснювальній записці автори зазначають, що кримінальна відповідальність за наклеп передбачена у більш, ніж 20-ти країнах, це питання вирішується, в тому числі, «з урахуванням загального рівня культури інформаційних відносин в країні, відповідального ставлення до своїх професійних обов'язків розповсюджувачів інформації, громадських діячів та громадян».

«Небезпека цього явища в Україні, враховуючи масштаби його розповсюдження в нинішніх умовах, є беззаперечним фактом. Поширення неправдивих відомостей, які ганьблять честь і гідність, завдає особі моральних страждань, підриває її авторитет і репутацію, часто використовується як засіб політичної боротьби з метою усунення конкурентів. Таке становище негативно впливає на моральний стан суспільства, підриває авторитет органів державної влади», - наголошується в пояснювальній записці.

Автори закону впевнені, що в Україні масового поширення набуло таке явище як екстремізм, «тобто діяльність, спрямована на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, захоплення або утримання влади, розпалювання соціальної, расової, національної, етнічної, мовної чи релігійної ворожнечі та ненависті, здійснення масових заворушень, порушень громадського порядку, хуліганських дій і актів вандалізму», повідомляє «Інтерфакс-Україна».

«Отже, на цьому етапі є виправданим і доцільним введення кримінальної відповідальності за наклеп і екстремістську діяльність, також є доцільним посилення відповідальності за інші протиправні дії, кількість яких збільшилася останнім часом», - підкреслюється в документі.

Відповідно до прийнятого закону, наклеп (свідоме поширення недостовірних відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи) карається штрафом до 50 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або громадськими роботами до 200 годин, або виправними роботами на строк до 1 року.

Наклеп у творі, що публічно демонструється в ЗМІ або мережі Інтернет, або ж вчинений особою, раніше судимою за наклеп, карається штрафом від 50 до 300 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 1 року.

Наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, - карається виправними роботами на строк від 1 до 2 років, або обмеженням волі на строк до 2 років.

Нагадаємо, сьогодні, 16 січня, Верховна Рада прийняла проект Закону №3879 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів про додаткові заходи захисту безпеки громадян.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

958