Згідно з дослідженням, проведеним службою резервування Hotel.info торік, Київ увійшов до першої п'ятірки рейтингу європейських міст з найвищими цінами на проживання в готелях. Дорожчі номери тільки в Стокгольмі, Лондоні, Осло і Москві. А ось рівень готельного сервісу в столиці ще не дотягує до європейських стандартів. Актуальність проблеми показали результати Євро-2012. Більшість футбольних фанатів (людей із середнім рівнем достатку) вважали за краще скористатися міні-готелями, хостелами або безкоштовним проживанням за системою «каучсерфінг», і київські готельєри не отримали очікуваного прибутку.

Багато туристів, як з-за кордону так і з регіонів України, в принципі не можуть дозволити собі зупинитися у столичному готелі, навіть при невеликих запитах. Вирішити проблему можна за допомогою одно- та двозіркових готелів, однак інвестори будувати їх у столиці вперто не хочуть. ForUm дізнавався, чому.

Дивляться, але не їдуть

Згідно з інформацією управління туризму Київської міської адміністрації, станом на 2012 рік у столиці налічується 163 колективні засоби розміщення різної форми власності та підпорядкування на 11538 номерів. Серед них 123 готелі на 10079 номерів, 26 гуртожитків готельного типу на 1191 номер, 14 туристичних баз на 268 номерів. Крім того, в столиці працюють 37 санаторно-курортних установ на 9705 ліжко-місць.

Найбільше в Києві тризіркових готелів - 24 на 4139 номерів, трохи менше чотиризіркових - 21 готель на 2428 номерів. П'ятизіркових готелів на 1190 номерів - п'ять. А ось готелів класу «одна зірка» у столиці всього 6 на 175 номерів, «дві зірки» - 19 891 номер. Правда, в місті налічується аж 48 готелів на 1256 номерів без якої-небудь категорії. Крім того, до послуг гостей міста 38 хостелів на 1852 місця.

Однак столиці цього явно недостатньо. За словами керівника Головного управління комунального господарства КМДА Дмитра Новицького, сьогодні на тисячу киян припадає всього 3,6 готельних номерів, у той час як для середньоєвропейського рівня забезпечення готельним господарством цей показник повинен становити не менше семи.

Потенціал для розвитку готельної індустрії в Києві є. У 2012 році місто відвідало 2,816 млн туристів, що на 32% більше, ніж у 2011 році (1,898 млн осіб), з яких 2,57 млн іноземці. За 9 місяців 2013 року місто вже відвідало 1,81 млн осіб, що свідчить про те, що інтерес до нашої країни після проведення Євро-2012 зростає. Однак учасники готельного ринку визнають, що в столиці спостерігається дисбаланс. Готелів категорії «п'ять» і «чотири» зірки вже вистачає занадто, а от попит на об'єкти середнього цінового сегмента великий, і задовольняти його майже нікому. Така ситуація невигідна ще й тому, що дешеві готелі користуються найбільшим попитом у молоді, яка подорожує набагато частіше, ніж інші категорії населення.

Президент Асоціації лідерів турбізнесу Олександр Новиковський визнає, що високі ціни на проживання у готелях - одна з причин того, що нашою країною туристи поки більше цікавляться, ніж відвідують.

«Багато людей цікавляться нашою країною, про що свідчить величезна кількість запитів інтернет-користувачів з усього світу, але не багато хто їде. Україна вже показала світу, що може прийняти гостей, що у нас європейська держава з готелями вищого рівня. Але, на жаль, більшість вітчизняних готелів п'ятизіркові, з цінами 200-400 євро на добу. 2-3-зіркових дуже мало, причому більшість з них застаріли, оскільки є радянським спадком. Найчастіше між такими готелями немає конкуренції, і мінімальна вартість проживання в 3-зірковому становить більше 100 доларів. Водночас у європейських країнах можна без проблем зупинитися в 3-зірковому готелі за 15-25 євро, до чого нам треба прагнути», - розповів фахівець.

Як розповів Forum'y виконавчий директор Асоціації малих готелів та апартаментів України Антон Матіяш, більшість готелів середнього цінового класу сьогодні орієнтовані виключно на бізнес-потік, тому на них істотно відбивається сезонність. Найбільше завантаження тут припадає на середину тижня, і падає у вихідні та святкові дні, а також літні місяці. На думку експерта, оптимальна ціна за добу за номер бізнес-класу в Києві повинна становити 500-600 грн, у той час як на ділі за хороший номер у столиці просять більше.

Без туристів - нікуди

Що ж заважає столичному готельному ринку задовольняти потреби всіх категорій громадян і отримувати дохід незалежно від дня тижня і сезону? Більшість фахівців сходяться на думці, що головна причина - відсутність цілеспрямованої політики в туристичній сфері.

«При зростанні туристичного потоку нові готелі будуть самостійно відкриватися незалежно від держави й інших факторів», - переконаний Антон Матіяш. «Головне питання - навіщо відкривати готелі, якщо відсутня цілеспрямована політика на збільшення числа відвідувачів міста Києва і України в цілому. Сегмент 2-3-зіркових готелів у столиці не повністю насичений, і в перспективі буде розвиватися. Але це неможливо без розвитку міста як культурного і туристичного центру».

Олександр Новиковський переконаний, що нашій країні необхідно працювати над масовим туристичним продуктом. «Коли Україна почне пропонувати туристичні програми, які коштуватимуть, наприклад, від 300 євро за тиждень перебування (а це можливо) до 5000 євро, ми відразу побачимо стрімкий приплив туристів».

За словами Новиковського, оцінять такі програми, в першу чергу, європейські туристи, які звикли зберігати свої кошти і на подорожі зазвичай витрачають небагато.

Однак генеральний директор Асоціації готельних об'єднань та готелів міст України Микола Євдокименко назвав Forum'y ще кілька проблем, які заважають ефективно розвиватися готельному сектору. За його словами, в першу чергу підприємці не хочуть відкривати готелі середнього цінового класу через високі податки і тарифи на комунальні послуги.

«Податок на додану вартість становить 20%, а тарифи на комунальні послуги в дев'ять разів більші, ніж належить. Тому і ціни в готелях високі», - вважає він.

Також відсутність достатньої кількості 2-3-зіркових готелів Євдокименко пояснює тим, що сьогодні багато готелів віддані державним установам. Для прикладу він наводить готель «Золотий колос», який тепер у розпорядженні служби зовнішньої розвідки України.

«Необхідно, щоб готелі були повернуті готелям. А зробити це може тільки міська адміністрація», - заявляє фахівець.

Багато експертів вважають, що обслуговування в українських готелях на високому рівні, однак існує проблема недостатньої кваліфікації співробітників.

«Рівень обслуговування переважно залежить від готелю, але в цілому він гідний. Кращий - у дорогих готелях і цілком нормальний - у бізнес-готелях середньої цінової категорії. Головна проблема - з персоналом. Через відсутність комплексного підходу до підготовки кадрів співробітники завжди готові до роботи на відповідному рівні», - вважає Антон Матіяш.

Водночас Микола Євдокименко впевнений, що самих фахівців в Україні хоч греблю гати.

«У нас фахівців більше ніж потрібно. У радянські часи в Україні було всього два технікуми, які готували готельних працівників, - у Харкові і Києві. А зараз їх готує 113 вищих навчальних закладів. Правда, раніше, якщо закінчив навчальний заклад, повинен був обов'язково відпрацювати два роки у готелі за направленням. А зараз студент може закінчити навчання і сидіти без роботи. Однак я вважаю, що якість роботи співробітників українських готелів висока».

До 2025 року, відповідно до Стратегії розвитку Києва, міська влада обіцяє збільшити кількість готелів удвічі і залучати 5 мільйонів туристів щорічно за рахунок розробки нових туристичних напрямків. Своїм досвідом вже діляться європейці, а засобами - бізнесмени.

Асоціація готельних об'єднань і готелів міст України спільно з Українським союзом промисловців і підприємців обіцяють подати до кінця року на розгляд Кабінету Міністрів законопроект про зниження процентної ставки ПДВ і вартості комунальних платежів для готельєрів. Хочеться вірити, що у них все вийде. Адже від того, що в столиці з'являться дешеві готелі, виграють всі: і місто, і туристи, й економіка країни.

Анастасія Піка,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

864