Кораблі ВМС Норвегії і Данії в п'ятницю здійснюють повторний захід до берегів Сирії в рамках програми з вивезення та утилізації сирійського хімічного арсеналу.

Попередня спроба, яка планувалася на 31 грудня, зірвалася - сирійська влада не зуміла доставити токсичний вантаж у пункт збору в порту Латакія. Дамаск пояснює затримку поганою погодою, зміною обстановки на лінії фронту і закриттям доріг.

Скандинавський флот відпливає з кіпрського порту Лімасол в п'ятницю, повідомляє кореспондент «ВВС», яка перебуває на борту норвезького есмінця «Хельге Інгстад».

За її відомостями, кораблі не увійдуть в сирійські територіальні води, поки не отримають команду від інспекторів ООН, які знаходяться в Сирії.

Вважається, що Сирія має на озброєнні близько 1000 тонн хімічних речовин, включаючи зарин і нервово-паралітичні V-гази.

За даними американської військової розвідки, в якості засобів доставки хімічних зарядів Дамаск може використовувати авіацію, балістичні ракети та артилерійські снаряди.

Згідно з планом роззброєння, хімічну зброю, що зберігається на 12 військових складах, повинна бути доставлена російськими броньованими вантажівками в порт Латакія на узбережжі Середземного моря. За ходом операції ведеться контроль за допомогою американських супутників і китайських камер стеження.

В Латакії хімічні речовини будуть занурені на данські та норвезькі кораблі, які потім доставлять їх до Італії. Там планується перевантажити контейнери на американське судно і вивезти їх в міжнародні води, а потім знищити токсичні речовини шляхом гідролізу в спеціальному титановому баку.

Найбільшу небезпеку становлять близько 20 тонн сірчистого іприту, відомого також як «гірчичний газ» - сильнодіюча речовина шкіряно-наривної дії.

Нагадаємо, вивезення найбільш небезпечних хімічних речовин є ключовим пунктом угоди про передачу сирійської хімзброї під міжнародний контроль, укладеної за посередництва США і Росії.

Сирія погодилася знищити свою хімзброю, зіткнувшись із загрозою застосування військової сили США та їхніми союзниками - у відповідь на хімічну атаку в передмісті сирійської столиці 21 серпня. В результаті обстрілу ракетами, начиненими нервово-паралітичним газом зарином там загинули сотні людей.

Спільна Місія ОЗХЗ та ООН була створена з метою забезпечення своєчасної ліквідації програми хімічної зброї Сирії згідно з положеннями рішення Виконавчої ради ОЗХЗ від 27 вересня і прийнятої потім резолюції 218 (2013) Ради Безпеки ООН.

6 жовтня експерти Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ) розпочали знищення елементів хімічного арсеналу Сирії.

Згідно з планом, затвердженим Організацією по забороні хімічної зброї, уся зброя повинна бути вивезена з території Сирії не пізніше 5 лютого 2014 року і знищена до 30 червня 2014 року - за винятком ізопропанолу, який використовується при виробництві зарину.

В ООН і ОЗХЗ сумніваються, що ці терміни вдасться витримати.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3369