Закон №663-VII «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» спрямований на лібералізацію ринку. Про це експерт з питань енергетичних ринків Андрій Перевертаєв заявив під час круглого столу, передає кореспондент Forum'у.

За словами експерта, закон прийнятий у кінці жовтня, а підписаний Президентом на початку грудня. «Документ визначає механізми ринкового держконтролю через перелік ліцензованих видів діяльності. Сюди відносяться виробництво, постачання та передача електричної енергії, централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергосистемою України, забезпечення роботи ринку за принципом «на добу вперед» та ін.

Аналітик продовжив, що сьогодні в Україні діє енергоринок єдиного покупця, тоді як новий закон передбачає впровадження роботи за прямими договорами, ринок контрактів «на добу вперед» і балансуючий ринок, який дасть можливість регулювати дисбаланс, що виникає при виробництві електроенергії. «Також передбачається створення ринку додаткових послуг щодо закупівлі маневрених потужностей», - уточнив він.

Він додав, що, за ідеєю, закон повинен вирішити проблему перехресного субсидування, коли за дешеву електроенергію для населення платить промисловість. «Ця схема скасовується і вводиться досить прозора система підтримки пільгових категорій споживачів через Фонд врегулювання вартісного дисбалансу. Є підстави вважати, що основною функцією Фонду буде отримання коштів від генеруючих держкомпаній (АЕС, ГЕС і ГАЕС) для подальшого спрямування цих коштів на покриття збитків переважно приватної теплової генерації, а також гарантованих постачальників», - зазначив він.

Фахівець повідомив, що через Фонд будуть проводитися розрахунки за продану за «зеленим тарифом» електроенергію, а також відшкодовуватися збитки гарантованих постачальників від продажу енергії за регульованими тарифами - і витрати на покупку електроенергії, виробленої на ТЕЦ та інших установках з комбінованим виробництвом за регульованими цінами (і від її продажу за ринковими цінами). «В цілому передбачено, що повноцінний ринок електроенергії буде введений до 1 липня 2017 р., після прийняття необхідних підзаконних актів. Тим самим, цей документ можна вважати першим кроком на шляху до створення в країні цивілізованого енергоринку», - зазначив він.

Андрій Боярунець,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

109