Більшість експертів солідарні в тому, що нова угода з МВФ допомогла б економіці України розібратися з зовнішніми і внутрішніми боргами та іншими труднощами. Проте важливою умовою співпраці Фонд, як і раніше, називає підвищення тарифів на газ для населення. А це може вдарити по добробуту людей і в без того неоднозначній економічній ситуації. Тому не дивно, що в листопаді Президент Віктор Янукович знову підтвердив: вимоги щодо зростання газових тарифів не будуть прийняті ні за яких обставин. За словами глави держави, «ми ніколи не допустимо кроків, від яких страждатимуть люди і які негативним чином вплинуть на їхнє матеріальне становище».

А міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов додає, що Кабмін хоче виключити питання цін на газ для населення з переговорів з МВФ. У зв'язку з цим економісти нагадують, що соки з вітчизняної економіки до останнього часу продовжував пити кабальний «тимошенківський» газовий контракт з Росією, за якого наша країна щорічно переплачувала за газ не менше $7 млрд. «Ця угода є ключовим фактором сильного тиску на економіку і бюджетний баланс. Виходить, що тоді державну владу використали для створення антидержавного механізму, який продовжує знекровлювати країну, - нарікає галузевий аналітик Олександр Нарбут. - І на цьому тлі уряду пропонували перекласти відповідальність за харківську змову на простих громадян, довести витрати на енергоносії до 1/4 у їх загальній структурі витрат. Це означало б пряму роботу на інтереси РФ на шкоду нашим власним, та ще плюс при недостатньому добробуті українців. Це неприпустимо». Відрадно, що днями Президенту вдалося домовитися з Кремлем про істотне зниження газової ціни до рівня в $268,5 за 1000 м3, який буде діяти до закінчення чинного контракту в 2019 р.

Прасолов акцентує, що видалення газового питання з діалогу з МВФ також можливе зважаючи на розвиток внутрішньої газовидобутку та заміщення російського газу, а також енергозбереження. ForUm постарався розібратися, наскільки дієві дані фактори.

Зростає видобуток
Для початку зазначимо, що за 11 міс. Київ скоротив зовнішні закупівлі газу на 15,5% до 25,7 млрд м3, в т.ч. з Європи поставлено 1,88 млрд м3. Голова Міненерго Едуард Ставицький повідомляє, що в українських газосховищах вже у листопаді було накопичено понад 18 млрд м3, і до кінця року газ у «Газпрому» міг би взагалі не закуповуватися (поки що було прийняте інше рішення). Влада вже давала Москві сигнали, що повинен імпортуватися тільки той обсяг, який дійсно потрібен країні, говорить фахівець з ПЕК Валентин Землянський. «Запасів у підземних сховищах у листопаді було достатньо, щоб забезпечити національні потреби при не дуже холодній зимі. Для інформації, в 2012 р. у росіян було закуплено 33 млрд м3 газу на $14 млрд, хоча ще роком раніше це було 40 млрд м3», - зазначає він.

За словами Ставицького, імпорт знижений в т.ч. завдяки власному видобутку, який в січні-листопаді-2013 (щодо 11 міс. минулого року) зріс на 1,7% до 18,6 млрд м3. Так, у державній НАК «Нафтогаз України» найбільший приріст досягнуто в південному регіоні, включаючи шельф Чорного моря. В цілому по країні збільшення відбулося за рахунок запуску нових дотискуючих компресорних станцій і нових свердловин, виведенню свердловин з бездіяльності, за рахунок капітальних ремонтів. І за результатами року сукупне - державне і приватне - газовидобування може зрости приблизно до 20 млрд м3. Цього майже достатньо для повного покриття потреб населення, а для остаточного вирішення даної задачі вітчизняний видобуток повинен збільшитися ще трохи, до 24 млрд м3. Янукович обіцяє, що дуже скоро ці показники будуть досягнуті. А до 2017 р. видобуток газу підвищиться до 27 млрд м3.

Подібне розширення видобутку поряд з розвитком технологій створює умови для зменшення собівартості і стабільної відпускної ціни для населення, а не її підвищення, констатує співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Дійсно, в 2013 р. закупівельні ціни «Нафтогазу» на український газ для постачання населенню впали: для палива ПАТ «Укргазвидобування» вони склали 349,2 грн за 1000 м3 (у 2012 році - 350), для ДАТ «Чорноморнафтогаз» - 440 грн/1000 м3 (раніше 456), і тільки газ ПАТ «Укрнафта» подорожчав з 458 до 492,6 грн/1000 м3. Для порівняння, газ з Росії в жовтні коштував для країни $411,22 за 1000 м3, у листопаді - близько $395 за той же обсяг. Але і цього рівня вистачило б, щоб не підвищувати тарифи для громадян, уточнює Нарбут - і вже тим більше тепер, після московського візиту Президента, коли індикативна ціна газу зменшена до $268,5 за 1000 м3.


Шельф, сланець, синтез...
І в Україні ще є значні резерви власного природного газу. Одним з перспективних напрямків є шельф, де в 2012 р. видобуто 1,174 млрд м3 блакитного палива (зростання на 11%), а за 11 міс. 2013 - вже 1,478 млрд м3 (+40,2% до аналогічного періоду). Сьогодні «Чорноморнафтогаз» розробляє 6 газових, 3 газоконденсатних і 1 нафтове родовище; до основних газових майданчиків належать Штормове, Архангельське, Голіцинське, до перспективних - Одеське, Безіменне. Крім того, у вересні Кабмін підписав у Нью-Йорку договір з консорціумом компаній ExxonMobil (США), Shell (Нідерланди) і OMV Рetrom (Румунія), які в серпні виграли конкурс на розробку Скіфської вуглеводневої площі чорноморського шельфу. Площа Скіфської ділянки становить 16,69 тис. км2, вона межує з о. Зміїний. Сумарні інвестиції в розробку ділянки оцінюються в $10-12 млрд, майбутній обсяг видобутку газу - в 3-4 млрд м3/рік.

Далі, уряд веде переговори з компаніями Eni (Італія) і Electricite de France на таких ділянках шельфу, як структура Суботіна, площі Абіха, Маякова, Кавказька. Кошторис проекту - до $4 млрд, щорічний сукупний потенціал нафти і газу - 2-3 млн т умовного палива.

І, звичайно ж, відзначимо 2 великих проекти щодо видобування сланцевого та іншого нетрадиційного газу на Юзівській та Олеській площах. У першому випадку конкурс виграла все та ж Shell, у другому - Chevron (США). Запаси Юзівської оцінюються більш ніж в 4 трлн м3, а річний видобуток при повногранному розгортанні може досягти 20 млрд м3. У жовтні інвестор пробурив першу розвідувальну свердловину «Біляївська-400» на Павловсько-Світловській ліцензійній ділянці в Харківській обл. Комерційний видобуток повинен початися в 2015 р. Що ж стосується Олеської площі, то тут прогнозні запаси становлять 3 трлн м3, а плановий річний видобуток - 8-10 млрд м3. Але і кілька додаткових щорічних мільярдів кубометрів здатні кардинально змінити газовий баланс країни і дати їй менш дорогий газ, зазначає експерт з енергетичної безпеки Центру оборонних досліджень (Швейцарія) Йонас Грец. Якщо вартість сланцевого ресурсу буде нижча, ніж імпортного, то це може вплинути і на ціну ввезеного палива.

А нещодавно в ході візиту Президента до КНР з Китайською національною хімічною інжиніринговою компанією підписано угоду про будівництво заводів з виробництва синтетичного газу на основі газифікації вугілля за технологією Shell, апробованої в Китаї. Це дозволить заощаджувати до 4 млрд м3/рік природного газу і сформує бонусний попит приблизно на 10 млн т вітчизняного вугілля. Заводи планується побудувати в Луганській, Донецькій та Одеській обл. В цілому проект стане частиною програми по заміщенню природного газу вугіллям, яка передбачена кредитним договором на $3,656 млрд між Банком розвитку Китаю і НАК «Нафтогаз України», підписаним в грудні-2012.

Взагалі ж держполітика енергозбереження вже дала можливість поступально скорочувати газоспоживання в останні 3 роки. За даними Кабміну, за 11 міс. 2011 р. це було 48,5 млрд м3 (без урахування технологічного газу), в січні-листопаді-2012 - вже 44,1 млрд, а за аналогічний період цього року - 40,6 млрд м3. Що називається, тенденція очевидна. Разом з активним зростанням власного видобутку це вже через 7-8 років за сприятливих обставин може призвести до повного самозабезпечення газом, а потім і до його експорту, припускають економісти.

Нарешті, величезне значення мають останні московські домовленості. Тепер Україна може спокійно і послідовно займатися проектами власного видобутку та енергоефективності, позбувшись від критично високих газових цін, стабілізувавши торговий баланс і полегшивши собівартісне навантаження на більшу частину промисловості.

Підвищення не буде
Все це створює умови для стабілізації та зниження газових тарифів, а не їхнього підвищення. Так, на думку Ставицького, ставку треба робити не на банальне підняття тарифних ставок (до того ж негативне соціально), а саме на енергоефективність та розвиток власного видобутку. «Ось коли ми тут досягнемо відчутного прогресу, тоді і зможемо розрахувати, якими мають бути справедливі тарифи для українців», - переконаний міністр. У свою чергу, Прасолов підкреслює, що якщо у 2015 р. буде видобутий перший сланцевий газ, то питання тарифного підвищення відпаде автоматично.

Тому віце-прем'єр Юрій Бойко підтверджує: підвищення тарифів не буде. За його словами, таке завдання поставив Президент, і Кабмін докладе всіх зусиль, щоб його виконати: «Уряд зараз не розраховує на кошти МВФ. Його вимоги передбачають зростання тарифів на комунальні послуги на 40%. Однак позиція Президента в тому, що ми не можемо перекладати наслідки газового контракту, який був підписаний попереднім керівництвом країни, на плечі простих людей».

Схоже, необґрунтованість тарифного збільшення починають розуміти і в самому МВФ: нещодавно глава Міндоходів Олександр Клименко повідомив, що Фонд пішов назустріч Києву в питанні формування тарифної політики, і реальний прогрес у переговорах по новим кредитам можливий протягом 1-2 тижнів. «У цьому плані нас нарешті чують. Дуже зблизились позиції і щодо бюджетної, монетарної політики», - запевняє чиновник.
 
А значить, перед залізною логікою об'єктивної реальності здатний відступити і МВФ. Завдання ж української сторони - грамотно і переконливо відстоювати свої інтереси, тим більше, якщо вони стосуються добробуту звичайних громадян. Інакше навіщо потрібні зовнішні позики, якщо вони відразу призводять до погіршення життя більшої частини країни. Як говорить відома приказка, «такий футбол нам не потрібен». Будемо сподіватися, що в ході переговорів з Фондом вдасться знайти необхідні компроміси, і Україна отримає взаємовигідну кредитну лінію без несприятливих соціальних зобов'язань.
 
Видобуток та споживання газу в Україні, млн м3
2012 2013*
Видобуток газу в Україні 20727 22 049
Потреба населення 17 071 16 500
Потреба теплокомуненерго для виробництва тепла для населення
8150
6300
Різниця між видобутком і сукупним побутовим вжитком
-4 494 -751

* прогноз

Джерело: Кабмін

Андрій Боярунець,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

720