Впровадження в Україні стандартів якості надання безоплатної правової допомоги дасть можливість виключити з системи правосуддя так званих «кишенькових» адвокатів. Про це під час онлайн-конференції на ForUm'і заявив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.

«Затвердження стандартів якості надання безоплатної правової допомоги передбачено законом. Це природно, оскільки на оплату послуг адвокатів витрачаються гроші платників податків, тому повинно бути чітко визначено, за що держава сплачує адвокату, а за що ні. На жаль, практика здійснення захисту за державний рахунок за старим КПК, коли це було, по суті, повинністю для адвокатів, передбачала можливість у кращому випадку бездіяльності захисників за призначенням у процесі, а в гіршому - використання адвокатом цієї можливості для поліпшення своїх відносин зі слідчими або прокурорами з усіма витікаючими звідси наслідками для їх «безкоштовних» клієнтів», - заявив він.

За словами експерта, після проведення реформи системи кримінального правосуддя та створення системи безоплатної правової допомоги європейського зразка така практика неприйнятна. «Єдина можливість виключити з системи так званих «кишенькових» адвокатів - впровадження і дотримання стандартів якості», - зазначив Вишневський.

«Оскільки питання розробки стандартів і питання оцінювання якості, перш за все, повинно бути прерогативою адвокатського співтовариства, з одного боку, а з іншого боку - інструментом захисту інтересів клієнтів системи безоплатної правової допомоги, забезпечення прозорості розподілу справ між адвокатами і витрачання бюджетних коштів. Саме це питання стало серед іншого предметом меморандуму між Мін'юстом та асоціацією адвокатів», - заявив він.

Вишневський наголосив, що реалізація цього документа, перш за все, посилить гарантії здійснення адвокатської діяльності та реалізації професійних прав адвокатами, які надають безоплатну правову допомогу за рахунок посилення впливу Національної асоціації адвокатів України на роботу системи безоплатної правової допомоги.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

101