Поведінка РФ на митному кордоні з Україною і погрози запровадити мита на українські товари суперечить світовим тенденціям спрощення митного контролю, міжнародними документами СОТ, інтересам самої Росії і країн Митного союзу. Таку думку в ефірі каналу БТБ висловив урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький.

Економіст зазначив, що Росія просто демонізує угоду про вільну торгівлю України з ЄС, адже таких угод підписується між країнами чимало.

П'ятницький сумнівається, що додаток №6 до Угоди про вільну торгівлю країн СНД щодо впровадження мита на українські товари будуть застосовані, хоча і не виключає такої можливості.

За його словами, крім того, що це суттєво погіршить умови торгівлі, це буде суперечити 24-й статті Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, невигідно це також Казахстану і Білорусі, оскільки суперечить їхнім прагненням вступити до СОТ. До того ж нікому з них не вигідно втрачати такого великого партнера, як Україна.

На його думку, підвести під дію додатка №6 можна при бажанні будь-яку угода про ЗВТ. «Підставою для цього може бути не тільки якась шкода, а також загроза шкоди, яка потенційно може бути наслідком укладення нових угод про вільну торгівлю з третіми країнами. Навіть якщо ми маємо угоду про ЗВТ України з Чорногорією, наприклад, і вона діє, то, трактуючи додаток, можна дотрактуватися до того, що ця угода загрожує економічним інтересам Росії, що в реальності нічого спільного з загрозою мати не може, тому що обсяги торгівлі з Чорногорією на два порядки менші , ніж торгівля з РФ» , - зазначив економіст.

Так само, на його погляд, можна розглядати при бажанні і правила перетину кордонів і знаходити виправдання затриманню товарів на митницях. У той же час, зазначив економіст, це абсолютно суперечить світовим тенденціям спрощення перетину митних пунктів. Зокрема, у рамках СОТ зараз йдуть переговори щодо угоди про нові правила перетину кордонів. «Це може стати одним із значних моментів навіть у рамках поточної роботи СОТ, де країни говорять дійсно про спрощення перетину кордону. Це буде тривати не днями і тижнями, а годинами, а можливо, і хвилинами. У цьому випадку поведінка Росії взагалі суперечить самому духу і букві, світовим тенденціям розвитку питань, пов'язаних з перетинанням кордонів», - підкреслив урядовий уповноважений.

Він назвав дії північного сусіда чистої води політикою. «Найгірша ситуація, коли одна зі сторін може вдатися до таких заходів, коли їй байдуже, якими будуть її власні втрати. Тобто для того, щоб завдати якихось втрат своєму партнеру, умовно кажучи, в 1 гривню, вона готова витратити на це 10. Звичайно, з економікою тут нічого спільного нема , тут у чистому вигляді політика. Прикро, що наші традиційні партнери вдаються до таких дій», - заявив експерт.

П'ятницький вважає, що в цьому випадку Україні треба застосовувати і багатосторонню дипломатію, і багатосторонні переговори, у тому числі з використанням можливостей членства у СОТ, як майданчики для них. Він додав, що, наприклад, стосовно продукції Roshen урядом вжиті всі можливі заходи на цьому рівні. «Ми пройшли по всім комітетам - з технічного регулювання, санітарного та фітосанітарного, Ради з торгівлі товарів, ми скрізь робили відповідні заяви про порушення, які ми вважаємо неприпустимими з точки зору правил СОТ, я не кажу вже про Угоду про вільну торгівлю», - сказав він.

Нагадаємо, на трьох пунктах пропуску Донецької та Луганської областей на кордоні з Російською Федерацією спостерігається скупчення кількох десятків вантажних транспортних засобів. У Держприкордонслужбі вважають, що ситуація виникла у результаті змін певних митних правил, введених російською стороною.

Зокрема, з 28 жовтня Федеральна митна служба РФ поширила своє рішення про скасування дії книжок міжнародних дорожніх перевезень (МДП) на митні органи, підпорядковані Південному митному управлінню .

Раніше російська митниця з 14 серпня посилила контроль за вантажами практично всіх українських експортерів. Пізніше РФ заявила, що додаткові процедури митного контролю що до товарів українських підприємств вже не застосовуються.

18 серпня радник президента Російської Федерації Сергій Глазьєв заявив, що ускладнення митного оформлення вантажів на російсько-українському кордоні є разовою акцією, але в разі підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом митне адміністрування може бути посилене.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

169