Європейський Союз виділив 1,45 млн євро на гармонізацію та імплементацію українського законодавства та технічних регламентів у сфері супутникової навігації, дистанційного зондування Землі до європейських норм, повідомляє Інформаційно-аналітичний бюлетень КМУ.

У рамках церемонії старту проекту Twinning у сфері супутникової навігації (EGNOS/Galileo) і дистанційного зондування Землі (GMES) глава представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський спрогнозував співробітництво Євросоюзу і України після підписання Угоди про асоціацію з ЄС, запланованого на кінець листопада на Вільнюському саміті.

Так, на думку європейського дипломата, українські космічні технології - один із найбільш значущих активів України - будуть затребувані в рамках європейських космічних програм. Адже космічна сфера України володіє потужним науковим і виробничим потенціалом (понад 59 підприємств аерокосмічної галузі) і входить у п'ятірку провідних країн на ринку космічних послуг і технологій.

Угода про співробітництво у проекті європейської глобальної навігаційної супутникової системи (ГНСС) EGNOS/Galileо Україна і ЄС підписали в грудні 2005 року. Україна ратифікувала Угоду у 2007 році, а ЄС - восени 2013 року, нагадують експерти. Згідно з документом, до основних напрямів українсько-європейського співробітництва у сфері супутникової навігації віднесені: сфера радіочастот; наукові дослідження і підготовка технічного персоналу.

Як відзначають експерти Державного космічного агентства України (ДКАУ), космічна наука в нашій країні - це один з прикладів успішного функціонування науки високих технологій. Україна має космічний потенціал, який може стати локомотивом для інших галузей економіки. Але для того, щоб реалізувати цей потенціал, необхідно змінити парадигму космічної галузі держави, щоб космонавтика стала складовою економіки (український експорт космічної продукції - 312 млн дол. США).

Якщо раніше в космічній сфері переважали геополітичні інтереси, за якими приховувалося наукове і технологічне застосування, то зараз, особливо підкреслюють аналітики, на перше місце виходить принцип підпорядкованості космічної політики загальнонаціональним економічним інтересам і зміцненню позицій на ринку космічних послуг, оборот якого сягає 250 млрд дол. США (більше половини з яких - приватний капітал).

В ДКАУ впевнені, що ратифікація Угоди про асоціацію з Європейським Союзом дозволить сформувати економічно стійку, конкурентоспроможну, диверсифіковану ракетно-космічну галузь економіки України (близько третини всього космічного потенціалу колишнього Радянського Союзу залишилося в Україні).

Необхідно за значити, що на засадах інноваційності та комерціалізації Кабінет Міністрів влітку цього року схвалив Концепцію Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2013-2017 рр. із загальним обсягом фінансування 2,58 млрд грн.

Нова космічна програма значно розширює співробітництво з Європейським космічним агентством, зокрема, у створенні системи геоінформаційного забезпечення та проведення моніторингу надзвичайних ситуацій з використанням космічної інформації.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

122