Останнім часом люди стали довіряти Інтернету не лише вирішення повсякденних питань, але і власне здоров'я. А навіщо йти до лікаря, стояти у величезній лікарняній черзі, якщо можна звернутися до такого видатного «лікаря» вдома як Гугл. Ввів свої симптоми і отримуй відразу діагноз - гастрит. Стривайте! А «лікар» Яндекс каже, що це виразка...

То ж кому вірити? І чи варто взагалі довіряти здоров'я онлайн-лікарям, консультантам і різним форумам? У цих нелегких питаннях буття вирішив розібратися ForUm.

 
Сам собі лікар
 
Самолікування за допомогою мережі стало популярним не сьогодні - ця тенденція давно з'явилася в багатьох країнах світу, і Україна охоче підхопила її. Згідно з опитуванням, проведеним компанією UMP, нині кожен третій українець звертається за медичними рекомендаціями до Всесвітньої павутини.

При цьому у кожної людини свої мотиви звернення до «всезнаючого лікаря» Інтернету. Одні не хочуть витрачати багато грошей на лікування, інші живуть у ритмі авралу і у них просто немає часу на походи до лікаря, треті після одного негативного досвіду лікування перестали довіряти лікарям. Знаходяться і такі, які як і знаменитий «хворий» Арган з комедії Мольєра, просто одержимі своїм здоров'ям і хворіють від того, що в цьому місяці вони взяли вісім видів ліків, тоді як минулого місяця було аж дванадцять. При найменшому нездужанні вони лізуть за порадою в Інтернет і часто ставлять собі неправильний діагноз. Але навряд чи хтось з людей замислюється про безпеку такого самолікування. Адже складно передбачити, де знаходиться правдива, а де помилкова медична інформація.

Наприклад, на одному з форумів хлопець скаржиться на болі в спині в попереку праворуч. І ціла армія «висококваліфікованих лікарів» поспішають надати йому безкорисливу допомогу. Вони ставлять різноманітні діагнози від «можливо апендицит», «нирка права», «м'язи», «і навіть кишечник» і до - «це у тебе проблеми не тільки зі здоров'ям почалися, але й економічні», і навіть радять, як потрібно лікуватися: «1 таблетка найз + німулід (гель) в область, де болить (на спині). І ще: ляжте на спину на підлогу, підніміть зігнуті ноги на 90 градусів і покладіть гомілки на диван або стілець (так щоб між гомілкою і стегном також було 90 градусів)». Цікаво, чи не так? Звичайно, бувають випадки, коли люди дійсно потрапляють на фахівців у сфері медицини, які знають свою справу, або просто на добропорядних користувачів, які, ставлячи свій діагноз, обов'язково рекомендують звернутися до лікаря. Але в більшості випадків...

Оn- line лікування: за чи проти?

Що думають стосовно лікування за допомогою «діагнозу по юзерпіку» люди з вищою медичною освітою, ForUm дізнався у фахівців.

«Лікування за допомогою Інтернету - дуже складне, але в той же час цікаве питання. Є авторитетні лікарі, які можуть давати свої рекомендації в Мережі. Звичайно, до їхньої думки можна прислухатися. Але, як правило, на форумах сидять люди, які не мають жодного відношення до медицини. Вони часто не розуміють і не хочуть розуміти того, що будь-яка їхня порада щодо лікування може бути прийнята і застосована людиною в житті. При цьому ні порадник, ні запитувач не віддають собі звіт у тому, що рекомендація не лікаря може завдати непоправної шкоди здоров'ю, а то й життю», - вважає сімейний лікар Олексій Бабич.
 

За його словами, будь-який лікар, який консультує людей по Мережі, не має права призначати конкретне лікування, оскільки він безпосередньо не бачить пацієнта і не може провести обстеження, а значить, і поставити точний діагноз. «Кваліфікований лікар, який віддає собі звіт у тому, що він робить, може давати тільки загальні рекомендації і радити звернутися до певного фахівця. Але призначати дозування, конкретні препарати, не будучи впевненим, що запитувач чітко знає свій діагноз, не стане», - каже Бабич.
 

Категорично проти самолікування по Інтернету терапевт Олена Бойко. «Інтернет переповнений великою кількістю інформації, яка може зашкодити. Так, там може бути розказано все про вашу хворобу, і там є способи лікування. Але хто вам сказав, що ви правильно поставили собі діагноз? Діагноз повинен ставити тільки фахівець. І не віртуально, а реально, на прийомі. У Всесвітній павутині, як правило, загальні принципи лікування. А до кожної людини потрібен індивідуальний підхід, призначати лікування необхідно залежно від особливості її здоров'я. Те, що допомогло одному, іншому може не підійти», - розповідає вона.
 
 
Разом з тим, лікар не проти того, щоб пацієнти з Мережі дізнавалися про свою недугу. «Після того, як вам медик поставив діагноз, ви можете сміливо читати і дізнаватися про свою хворобу в Інтернеті. Оскільки часто у лікарів просто не вистачає часу розповідати людям про їх захворювання. Вони, як правило, говорять «У вас бронхіт», - а далі людина самостійно може залізти в Інтернет і почитати, що ж це за хвороба така і які можуть бути від неї наслідки. У цьому немає нічого страшного. Головне - не займатися самолікуванням», - каже терапевт.
 
Медик скаржиться на те, що зустрічаються люди, які сліпо вірять Всесвітній павутині. «Для багатьох пацієнтів Інтернет - авторитет. Що написано там, то істина. Якщо діагноз медика відрізняється від діагнозу Мережі, то повірять вони Інтернету. На жаль, лікар не в силах в такій ситуації щось зробити, і може побажати тільки якнайшвидшого одужання своєму недовірливому пацієнтові», - нарікає Олена.
 

У свою чергу, Бабич акцентує, що якщо пацієнт довіряє не лікарям, а Інтернету, то медик не несе відповідальність за його здоров'я. «Ми живемо в демократичному суспільстві. Пацієнт завжди має право вибору, і наслідки за свій вибір несе сам. Обов'язок лікаря, в такому випадку, - поставити діагноз, призначити лікування і все це задокументувати, тому що він несе юридичну відповідальність за хворого. А якщо пацієнт не хоче лікуватися, вважає що у нього інше захворювання, то це його вибір. Він має право робити так як вважає за потрібне», - зазначає він.
 

Якщо ви все таки не можете жити без Всесвітньої павутини і довіряєте їй всі життєво важливі питання, і здоров'я в тому числі, то вивчайте простори Інтернету тільки як довідника або енциклопедії і пам'ятайте про те, що самолікування за допомогою інтернет-порад може принести непоправної шкоди здоров'ю.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

397