Незважаючи на складну ситуацію у світовій економіці, низка провідних країн, що розвиваються, і під час кризи демонструють стійке економічне зростання. Це, насамперед країни, так званої групи БРІКС, назву якої складено із назва 5 країн – Бразилії, Росії, Індії, Китаю та з 2010 року ПАР (South Africa в англійському варіанті). Так, КНР залишається найбільш динамічною економікою планети, яка у 2012 році виросла на 7,8%. Ненабагато відстає і Індія (+5,4 % у 2012 році); у РФ зростання ВВП склало торік 3,6%, у ​​ ПАР – 2,6%, у ​​ Бразилії – 1,3%.

Разом ці 5 країн займають більше 26% суші, 43% населення Землі, і більше 15% глобальної економіки, або приблизно $16 трлн. Термін «БРІК» – спочатку без Південної Африки – був запропонований у 2001 році експертом компанії Goldman Sachs Джимом О'Нейлом, і спочатку це було умовне об'єднання держав. Однак у 2006 році відбулася перша зустріч глав МЗС 4-х базових країн, а 2009-го – їхній перший саміт у російському Єкатеринбурзі.

Яке ж значення цього об'єднання для світу і України?

П'ятірка у розвитку

Вже через 10 років сукупний ВВП БРІКС може зрівнятися з ВВП країн «великої сімки» (G7), досягнувши 20-25 трлн дол. Однак уже зараз ця провідна наддержавна структура «третього світу» претендує на посилення міжнародного впливу, тим більше, що у неї де-факто лідирує амбітний Пекін, констатує економіст і політолог Віталій Кулик. Економіка Піднебесної вже вийшла на 2-е місце у світі ($12,4 млрд у 2012 р.) після США, а до 2050 р. здатна далеко обігнати їх і досягти рівня у $70 трлн дол. Не секрет, що Китай в останні роки веде активну економічну експансію в країнах, що розвиваються, включаючи просування лояльних урядів або такі спроби (приклади – такі багаті ресурсами країни, як Нігер, Зімбабве, Ангола, Ефіопія, Судан).

На такому тлі поступово розвивається економічна і політична координація БРІКС. Так, на останньому саміті у Дурбані (ПАР) лідери 5 держав вирішили для використання у надзвичайних обставинах сформувати самоврядний валютний резерв базовим обсягом у $100 млрд; міністерствам фінансів і центробанкам країн-учасниць дано доручення працювати над його створенням, включаючи правову базу.

Більше того, починається створення Банку розвитку БРІКС, який в майбутньому може скласти конкуренцію таким інституціям, як Світовий банк і МВФ. З цього приводу президент Росії Володимир Путін заявив на Дурбанському саміті: щоб повною мірою використовувати потенціал об'єднання, необхідно діяти з опорою на бізнес, роблячи все необхідне для нарощування взаємної торгівлі та інвестицій, розширення промислової та технологічної кооперації. «І гарною підмогою у цій роботі, звичайно, стане Банк розвитку БРІКС. Він працюватиме винятково на ринкових принципах і надаватиме підтримку бізнес-спільноті всіх наших країн», - сказав Путін. Нагадаємо, у 2011-12 рр. БРІКС пропонував підтримати економіку у період рецесії Євросоюзу кредитами та іншими проектами на загальну суму до $120-130 млрд.

Щодо конкретних країн

Стосовно нашої країни, то в 2012 р. вона імпортувала із БРІКС 43% товарів і послуг, в т.ч. 3/4 - із РФ. А у структурі експорту держави БРІКС займають 32,3%. І одна, і друга цифри значні; правда, Москва є для нас абсолютно особливим партнером, на якого припадає значна частка всієї зовнішньої торгівлі. Але зростає і експорт у Китай: так, у І півріччі цього року він збільшився на 60,7% - до $1394 млн, в основному за рахунок залізорудної сировини (ЗРС), яке займає 61% у складі вітчизняного експорту в цю країну. У січні-червні поставки зросли на 19,4% - до $850 млн. У свою чергу, китайський імпорт збільшився на 19% - майже до $4 млрд. Це, насамперед, електричні машини (28,6% в імпортній структурі). Але ні для кого не секрет, що із КНР надходять найрізноманітніші товари. І вже у 2013 р. товарообіг з Пекіном явно перевищить $10 млрд (у 2012 - близько $9,6 млрд).

Аналітики вважають перспективним експорт до Піднебесної хімічної продукції (масел, мастильних матеріалів, добрив, різних хімдомішок тощо), а також біотехнологічних продуктів і технологій для фармацевтичної, парфумерної, харчової промисловості, АПК . Це технології рекультивації, біодеструкції відходів та вилучення корисної сировини, методи та обладнання біоочищення води і повітря. Не можна не згадати і постачання китайцям різної техніки, включаючи військову, - судна, літаки, сучасні боєприпаси тощо. Втім, співпраця з Пекіном стає все більш різноманітною: так, в 2012 р. з ним підписано протокол про кредит у $3 млрд для АПК, і кошти вже надходять. За словами економіста Віталія Мельничука, Китай особливо зацікавлений у напрямі сільського господарства з огляду великого споживання харчових продуктів, «і не дивно, що обсяг їхніх поставок з України до КНР в останні 10 років зростав темпами по 25% на рік. Ймовірно, будуть розвиватися і китайські інвестиції у наш АПК - вже в найближчі роки це може бути до $10 млрд».

Далі, експорт до Індії у І півріччі впав на 11,1% -до $ 1049 млн. - багато в чому за рахунок скорочення поставок жирів і олії, які домінують в експортній структурі. Взагалі ж річний товарообіг з Делі в 2012 р. перевищив $3 млрд. Кулик називає перспективним поставки на індійський ринок товарів українського машпрому: наприклад, торік на 20,9% - до $34 млн - зріс експорт електрообладнання, що дозволило цій товарній підгрупі (№85 УКТ ЗЕД) зайняти 3,2% в експортній структурі. Традиційно сильні в Індії і позиції важкого машинобудування України, у т.ч. й тому, що вітчизняними машинобудівниками у ІІ половині ХХ століття побудовані багато індійських промпідприємств . Імпортується ж із Індії в основному харчова продукція і товари легпрому, але в перспективі цілком можливий і розвиток поставок автотранспорту - автомашини Tata вважаються найдешевшими у світі.

Якщо ж брати Бразилію, то вона в основному поки що закуповує українські добрива (56,8% експорту) і чорні метали (18,5%), але і тут є перспективи для товарів високого переділу, каже Мельничук. Щоправда, це стосується тільки найсучасніших і перспективних розробок, наприклад, у космічній сфері, де Київ вже готує з бразильцями спільні проекти,у т.ч. щодо космодрому Алькантара. А імпортуватися може насамперед промислова сировина - високоякісне ЗРС і коксівне вугілля для металургії. Як показали розрахунки і пробні партії, навіть з урахуванням відстані ціна на такі матеріали з урахуванням їхньої якості залишається привабливою для металургів України.

Отже, якщо брати у цілому по БРІКС, узагальнює Кулик, то перспективні для експорту машини та обладнання, а також окремі види сировини. Це ж можна віднести і до росіян, які, як відомо, активно споживають вітчизняні електродвигуни, насосно-компресорну техніку і т.д. І через кілька років, із загальною стабілізацією глобальної економіки, сукупний український товарний експорт до БРІКС може досягти $30 млрд і більше. У той же час імпорт із країн об'єднання може скласти $35-40 млрд, з акцентом на сировинні товари (і деякі види обладнання із Росії та Китаю).

З прицілом на перспективу

Втім, це все - окремі країни БРІКС. Якщо ж говорити про його значення саме як об'єднання, то фахівці припускають, що Україна може стати одним із напрямів інвестування Банку розвитку БРІКС, тим більше, що позитивний двосторонній досвід з країнами-учасницями вже є. Президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий зазначає: для інвесторів із БРІКС найцікавіші проекти і активи у галузі АПК, видобутку сировини, а також інфраструктура. Так само можуть бути дуже корисні кредити БРІКС, які дозволили б знизити залежність від таких структур, як МВФ і ЄБРР.

Тому БРІКС доцільно розглядати як самостійний напрям зовнішньої політики, в т.ч. без особливої ​​ оглядки на участь Москви у цьому об'єднанні, вважає Кулик. А це означає посилений політичний діалог з КНР, яка прагне відігравати провідну роль не тільки у БРІКС, а й на міжнародній арені. Це не означає неодмінного входження у якусь «сферу впливу» Пекіна, але передбачає активний розвиток співробітництва за різними напрямами.

Чи можемо ми при цьому у майбутньому приєднатися до БРІКС як рівноправний член? У перспективі 10-15 років таке є цілком імовірним, висловлює припущення експерт Goldman Sachs Майкл Бретман. Так, якщо порівнювати обсяг ВВП, то у нашій країні в 2012 р. він склав близько $160 млрд, а у тій же ПАР - $385 млрд. Тобто за розміром вітчизняна економіка порівнянна. Крім того, це економіка індустріальної країни з великим потенціалом розвитку, упевнений Бретман. І якщо вона, починаючи з 2015 р., зможе рости щорічними темпами у 4-5%, то через ті самі 10-15 років здатна наблизитися до показників держав БРІКС. І приблизно до 2025 р. об'єднання може перетворитися на такий собі БРІКУС, оскільки українська економіка потрапить в одну команду із найбільш динамічними країнами світу.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

625