Гігантський айсберг площею більше 720 квадратних кілометрів (для порівняння, площа Києва - 839 кв.км) відколовся від шельфового льодовика Пайн-Айленд, одного із найбільших і рухомих льодовиків в Антарктиці.

Зростаючу тріщину в льодовику вчені виявили ще в 2011 році і з тих пір очікували, коли ж величезне плато повністю відокремиться від льодовика і зможе відправитися у плавання по океану.

Нарешті, 8 липня німецький супутник TerraSAR-X зафіксував, що тріщина дійшла від одного краю льодовика до іншого. Крім великого айсберга, від льодовика відокремився і його менший "брат".

Коли тріщина в льодовику Пайн-Айленд була виявлена, вважалося, що айсберг відколеться вже через кілька місяців, десь на початку 2012 року.

За словами професора Ангеліки Гумберт із німецького Інституту Альфреда Вегенера, для вчених стало якоюсь мірою сюрпризом, що чекати у результаті довелося майже два роки, передає «ВВС».

Тепер найцікавіше, на думку професора, подивитися, скільки часу знадобиться айсбергу, щоб виплисти із затоки в океан. На це можуть піти місяці.

Гігантські айсберги відколюються від шельфових льодовиків Антарктиди раз на 6-10 років. Востаннє такі подібні крижані плато йшли у плавання у 2007 і 2001 роках.

Учені підкреслюють, що сповзання льодовика в океан і утворення айсбергів - абсолютно звичайний процес і не пов'язаний зі змінами клімату, які, втім, в Антарктиці теж чітко видні.

Найбільший із зареєстрованих айсбергів відколовся від шельфового льодовика Антарктиди в 2001 році. Його площа була 11 тисяч квадратних кілометрів. Це крижане плато дрейфувало у Південному океані кілька років, поки не розтануло.

За оцінками вчених, близько 10% всіх айсбергів Західно-Антарктичного крижаного щита утворюється саме на льодовику Пайн-Айленд, який втрачає більше криги, ніж будь-який інший льодовик на планеті.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

347