Україна, Словаччина і Євросоюз проводять активні консультації щодо визначення оптимальних юридичних принципів з постачання природного газу у реверсному режимі на українську територію.

Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький за результатами тристоронньої зустрічі з єврокомісаром з питань енергетики Гюнтером Оттінгером і державним секретер Міністерства економіки Словаччини Душаном Петриком, яка відбулася напередодні у Брюсселі.

При цьому Ставицький зазначив, що технологічно і технічно словацька і українська сторони готові до реверсних поставок газу.

«Треба визначити юридичний шлях, по якому ми будемо йти... Це буде готове не пізніше вересня», - переконаний Ставицький.

Міністр повідомив, що в питанні технологічної та фізичної поставки природного газу з ЄС на територію України через Словаччину розглядаються два варіанти, які повинні пройти юридичну експертизу в Єврокомісії.

Він зазначив, що наступного тижня українські та словацькі партнери нададуть розширені напрацьовані матеріали з цього питання, щоб експерти Єврокомісії визначили, яким шляхом буде найбільш легально з юридичної точки зору транспортувати природний газ по території Словаччини в Україну.

«Треба пройти юридичну експертизу з метою, щоб не було ніяких негативних наслідків для наших партнерів і для нас самих. Щоб не виникало спірних питань щодо якихось штрафів, судових питань з міжнародного права», - заявив Ставицький.

Як зазначив міністр, це пов'язано з тим, що «звучать від природних монополій деякі закиди в тому, що певною мірою це якісь махінації». «Ще раз повторюю: ніяких махінацій немає, і ми готові нашим стратегічним партнерам викласти наші доводи з цього приводу, що я вже робив офіційно і неофіційно», - зазначив він, додавши, що йдеться більше про легалізацію цього питання у відносинах між природними монополіями не тільки Росії, але і Європи.

Говорячи про останні негативні реакції російської сторони щодо перспектив реверсної поставки газу з ЄС в Україну, міністр висловив упевненість, що це свідчить про «правильність шляху». «Якщо хтось так реагує, значить, ми правильно йдемо», - переконаний він.

Ставицький запевнив, що у цьому питанні українська сторона «нікого не хоче ображати, але прагне досягти домовленостей за міжнародними стандартами».

Міністр нагадав, що маршрут поставок у реверсному режимі природного газу з ЄС через Словаччину в Україну буде «потужним коридором» з об'ємом мінімум до 10 млрд кубометрів газу на рік.

«Ми не говоримо про те, що ми весь цей обсяг будемо купувати. Ми говоримо про те, що наша країна має достатньо потужностей для диверсифікації поставок природного газу і за справедливою ціною», - підкреслив Ставицький.

Міністр звернув увагу на те, що у плані пошуку юридичного рішення йдеться не про якусь конкретну компанію, оскільки газ на європейський ринок поставляється і з Норвегії, Алжиру, Мозамбіку, Нігерії. «Тобто, коли ми купуємо його на спотовому ринку, він не фігурує як газ із якоїсь країни, він обчислюється обсягами», - уточнив він.

Крім того, міністр повідомив, що тестовий режим поставок газу зі Словаччини, який розпочався 15 травня, триватиме, «поки ми не вирішимо, яким шляхом будемо просуватися після проведення експертизи».

Як раніше повідомляв ForUm, міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький розраховує, що Україна зможе отримувати не менше 30 мільярдів кубометрів газу по реверсних маршрутах із Європи.

З 1 листопада 2012 р., коли «Укртрансгаз» розпочав здійснювати прийом газу в реверсному режимі, по 1 червня 2013 року загальний обсяг надходження природного газу з Польщі та Угорщини орієнтовно склав 420 млн куб. м.

«Укртрансгаз» проводить переговори з компаніями Eustream (Словаччина) і СНТГН Трансгаз (Румунія) про можливість подачі природного газу з території Словаччини та Румунії у ГТС України.

15 травня 2013 року Україна почала тестовий імпорт газу зі Словаччини. Поки що у звичайному режимі імпорт газу з Словаччини не розпочато.

Нагадаємо, раніше міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький зазначив, що інформація про блокування російським газовим монополістом «Газпромом» поставок газу в Україну через Словаччину «певною мірою» вірна.

У Росії заявляли, що схеми, організовувані Україною щодо отримання газу в Європі, нагадують шахрайські.

За матеріалами «Укрінформ», «Інтерфакс-Україна»

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

221