Важливою функцією об'єднаного Міндоходів і зборів є виявлення та розслідування правопорушень у податковій та митній сфері. Про це, як передає кореспондент ForUm`у, в ході круглого столу заявив начальник підрозділу протидії злочинам з використанням новітніх технологій Головного оперативного управління Міндоходів України Василь Поєзд.

За словами чиновника, в сучасному світі постійно з'являються нові види бізнесу, і ми повинні протистояти спробам перетворити інновації в махінації. «В даному контексті особлива увага приділяється сучасним електронним технологіям. Як зазначає глава міністерства Олександр Клименко, пильний моніторинг дотримання законодавства на ринку електронних грошей є одним з пріоритетів нашої роботи в світлі програми детінізації економіки», - сказав фахівець.

Він нагадав, що з жовтня 2012 р. набули чинності зміни до закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», що дозволяють усім електронним платіжним системам легалізувати свою діяльність. «При цьому робота системи в тому вигляді WebMoney Transfer, в якому вона проводилася в нашій країні, не відповідає нормам чинного національного законодавства. Дана структура займає суперечливу позицію у визначенні особливостей своєї роботи, стверджуючи, що не є електронною платіжною системою, і в той же час прагне зареєструватися в НБУ як такою. Валюта даної системи - WMU - еквівалентна реальним грошам, а по вітчизняному законодавству такі розрахункові одиниці підпадають під визначення електронних грошей. WMU не забезпечені належним обсягом реальних коштів, їх обсяг в обігу регулюється лише самою платіжною системою. Це рівноцінно самостійному випуску грошей і загрожує як користувачам, так і держбюджету», - зазначив Поєзд.

У рамках своїх повноважень Міндоходів виявило порушення законодавства у роботі українського гаранта системи WebMoney Transfer за ст. 200 Кримінального кодексу (незаконний випуск і використання електронних грошей) і ст. 209 (відмивання грошей), продовжив він.

«Наразі проводиться досудове розслідування. Що стосується блокування коштів громадян на рахунках оператора системи, то ми готові йти назустріч у вирішенні цієї ситуації, однак розблокування коштів можливе лише за рішенням суду. Наскільки нам відомо, компанія вже почала повернення коштів громадянам. Якщо вона хоче продовжити діяльність, то повинна привести її в законні рамки. Контроль за роботою систем електронних платежів якраз і потрібний для того, щоб таких ситуацій не виникало. Інакше система, як у випадку WebMoney Transfer, може використовуватися для оплати ліків із вмістом наркотиків, для оплати контрабанди, для розрахунків у рамках «фінансових пірамід». Зазначу, ще на початку 2009 року влада Німеччини ввела заборону на роботу даної платіжної системи в своїй країні, яка діє донині», - акцентував чиновник.

За його інформацією, контроль діяльності електронних платіжних систем сьогодні достатньо представлений у всьому світі і спрямований на створення макромережі прозорих розрахунків, мінімізацію можливостей відходу від податків, на боротьбу з контрабандою та відмиванням коштів. «Один зі свіжих прикладів такої роботи в нашій країні: 4 червня слідчий відділу Міндоходів у Донецькій області зареєстрував кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу - за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах групою осіб при здійсненні діяльності на ринку Forex за схемою фінансової піраміди. Тут теж використовувалися електронні гроші WebMoney та ін. платіжних систем. У результаті даної діяльності держбюджету України завдано збитків у розмірі 70 млн грн шляхом ненарахування та несплати податку на доходи фізосіб», - повідомив фахівець.

У той же час Міндоходів готове всіляко підтримувати роботу легітимних, визнаних у світі і прозорих для законодавчого контролю електронних платіжних систем, запевнив він. «Державні органи гарантують свободу підприємництва будь-якій структурі, яка прагне надавати подібні послуги», - резюмував Поєзд.

Андрій Боярунець,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

227