Україна зобов'язана вкладати матеріальні та фінансові ресурси в розвиток наукового інтелекту, створення стимулів реалізації творчих ідей. Інакше економіка країни не підніметься. Таку думку висловили в інтерв'ю «Експерт Україна» засновники міжнародного громадського проекту «Foundation for future», орієнтованого на розвідку глобального майбутнього Володимир Нікітін та Юрій Чудновський.

Аналітики зазначають, що на даному етапі українське суспільство не думає про своє майбутнє. «Ті, хто заявляє зворотне, або бреше, або не бачить, що відбувається, або свідомо закриває для можливих конкурентів дорогу до необхідних змін. Весь світ опинився перед необхідністю переосмислити свої, здавалося б, непорушні підстави», - пишуть автори статті.

На їхню думку, в суспільній свідомості сформувалася якась «інтелектуальна нечутливість», здатність критично говорити про все і при цьому реально на цю критику або аналітику практично не реагувати. «Населення країни не тільки скорочується за рахунок міграції, але їдуть молоді та найосвіченіші. Відсоток бажаючих виїхати все збільшується - ми спонсоруємо розвинені країни, готуючи для них кадри».

Нікітін і Чудновський зазначають, що міграцію українських умів підтримують розвинені держави, оскільки вони конкурують за інтелектуальний капітал, розуміючи, що це головний ресурс майбутнього. «Інтелект переміщається туди, де він працює. В Україні він створюється, але використовується зовсім в інших країнах», - зазначають автори.

Вони констатують, що історично Україна сформувала досить значущий інтелектуальний ресурс, який і сьогодні ще до кінця не розтрачений. «І від нас залежить, використають його інші, пропаде він даремно або, все-таки, послужить нашому суспільству».

«Ситуація виглядає просто: або Україна відбудеться як самостійне утворення зі своїм суспільством, яке вміє думати, або його не буде по суті. Навіть якщо всі інститути держави збережуться. Адже загрози нашому суверенітету не зовнішні, а внутрішні і знищимо ми свободу думати і приймати свої рішення самі, - продовжують автори статті. - Вкладати сили, волю і ресурси в інтелектуальний розвиток країни все одно доведеться. Без цього погано буде всім - капітал під новими ударами всіляких криз буде стискатися, влада все більше залежатиме від зовнішніх впливів, аж до повної втрати важелів управління, електорат буде вимагати все більших соціальних благ, виробляючи все менше», - зазначають вчені.

Ці твердження базуються на кількох простих і зрозумілих думках. Перша: Україна не є учасником глобальної геополітичної гри. Україною грають. Україна - ні. Оскільки сама не знає, чого хоче. Друга: ніхто не буде будувати майбутнє України в інтересах України, крім самої України. Якщо Україна не буде цілеспрямовано будувати своє майбутнє, її майбутнє побудують за неї інші. Але, звичайно, у своїх інтересах. Третя: Україна неконкурентоспроможна ні в чому, крім інтелекту.

«Ми хочемо організувати діалог з усіма, кому це цікаво і важливо, ми шукаємо партнерів, готових витрачати свої сили, можливості і гроші на вирішення питання «як зробити інтелект ресурсом розвитку країни», - резюмують Володимир Нікітін та Юрій Чудновський.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

219