Уряди Росії, Казахстану та Білорусі узгодили меморандум про надання Україні статусу спостерігача в Євразійському економічному союзі трьох країн з моменту його створення - з 1 січня 2015 року.

Про це урядовий уповноважений України з питань співробітництва з Російською Федерацією, державами-учасниками СНД, ЄврАзЕС та іншими регіональними об'єднаннями Валерій Мунтіян сказав у ході відеомосту Москва - Астана - Київ на тему: «Євразійська інтеграція. Поточний порядок денний».

«Наш варіант меморандуму узгоджений (з урядами трьох країн. - Ред.), інакше б він не пройшов Кабінет Міністрів України. Можуть бути якісь технічні відхилення, але рішення залишається за главами держав», - сказав Мунтіян, відповідаючи на запитання, чи узгоджений цей меморандум з урядами країн-членів Митного союзу, повідомляє «УНІАН».

На його думку, цей документ має бути підписаний главами держав в Астані 29 травня, також розглядається можливість, що буде дано доручення підписати цей меморандум безпосередньо главі Євразійської економічної комісії (ЄЕК) Віктору Христенку і прем'єр-міністру України Миколі Азарову.

За словами Мунтіяна, всі розрахунки показують, що Україні не можна випасти з інтеграційних процесів на пострадянському просторі. «Тобто ми плануємо з 1.01.2015 року бути спостерігачем в Євразійському економічному союзі», - сказав він.

Мунтіян підкреслив, що, згідно з меморандумом, Україна матиме можливість брати участь в якості запрошеної сторони у засіданнях на рівні глав держав, глав урядів, віце-прем'єр-міністрів, а також мати свого представника при ЄЕК.

При цьому він зазначив, що в Митному союзі бути спостерігачем неможливо, оскільки у цьому об'єднанні не передбачений такий статус, крім того, МС не є повноцінним економічним об'єднанням, тому мова може йти про статус спостерігача в Євразійському економічному союзі.

За словами Мунтіяна, в України найбільший товарообіг з країнами МС - 38% товарообігу. «Зрозуміло, що знайти інші ринки буде дуже складно», - додав він.

Мунтіян нагадав, що Україна на сьогоднішній день є спостерігачами в ЄврАзЕс, а оскільки з кінця 2014 року ця організація припиняє своє існування, то Україна може випасти «із відносин з найбільшим зовнішньоторговельним партнером».

«І для того щоб цього не сталося, глава держави, уряд прийняли рішення і підготували проект меморандуму, щоб Україні надали статус, щоб вона як спостерігач брала участь у підготовці документів та рішень ЄЕС», - повідомив він.

«Митний союз - це гарна машина на трьох колесах, до першого повороту, не вистачає четвертого», - сказав Мунтіян.

Як раніше повідомляв ForUm, 22 травня Кабінет Міністрів схвалив меморандум про статус України у МС.

Україна розраховує, що її заявка на участь у Митному союзі у статусі спостерігача буде прийнята 29 травня на засіданні Вищої Євразійської економічної ради в Астані.

Віце-прем'єр-міністр України Юрій Бойко сподівається, що Вищий Євразійський Рада введе в статут Митного союзу статус спостерігача, на який претендує Україна.

Посол Росії в Україні Михайло Зурабов допускає, що Митний союз висуне Києву умови для набуття статусу спостерігача в цій організації.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

235