Останнім часом гривня демонструє стабільність курсу. Експерти сходяться на думці, що, перш за все, цьому сприяє продумана, збалансована політика Нацбанку. Все про грошовий обіг в Україні, структуру грошової маси держави, емісію гривні, дизайн і систему захисту гривні, залучення грошей фізичних осіб у банківську систему, інвестиційні та пам'ятні монети ForUm'у в ексклюзивному інтерв'ю розповіла заступник голови Національного банку України Віра Ричаківська.

- Віро Іванівно, розкажіть про основні завдання розвитку грошового обігу в країні та шляхи їх вирішення.

Організація готівково-грошового обігу – одна із найважливіших складових економічної діяльності будь-якої держави, що не втрачає своєї актуальності в нинішніх умовах. Аналіз стану грошового обігу в різних країнах показує, що в усьому світі спостерігається тенденція до стабільного збільшення обсягу готівки в обігу. Так, за 2009-2011 роки готівка в обігу країн Єврозони зросла на 10%, у США – на 16%, у Росії – на 49%, в Україні – на 22%.

Тенденції розвитку електронних засобів платежу дозволяють розглядати їх тільки як можливу ​​ альтернативу готівки у майбутньому. На сьогодні частка розрахунків готівкою у загальних розрахунках роздрібних платежів залишається досить високою і становить близько 90%.

Основними завданнями на майбутнє є вдосконалення існуючої системи грошового обігу та побудова в умовах зростання готівкових потоків оптимальної та ефективної системи забезпечення готівкою потреб економіки України.

- Який на сьогодні обсяг і структура грошової маси України, у тому числі в порівнянні з попередніми періодами? Про що це свідчить?

- На кінець березня 2013 року обсяг грошової маси склав 800,9 млрд грн і збільшився за перший квартал на 27,7 млрд грн, або на 3,6%.

За перший квартал 2013 року обсяг готівкових коштів у позабанківському обігу виріс на 2,8 млрд грн, або на 1,4% до 206,1 млрд грн. На кожного жителя України станом на 01.04.2013 припадало 56 шт. банкнот і 226 шт. розмінних монет. У першому кварталі 2013 року готівкова складова грошової маси характеризувалася більш помірним зростанням у порівнянні з її безготівковою складовою. У результаті питома вага готівки поза банками у структурі грошової маси скоротилася на 0,6 процентних пункти – до 25,7% станом на 01.04.2013 (проти 26,3% на початок 2013 року).

- Чи здійснювалася у 2012 році емісія гривні? Якщо так, то хотілося б дізнатися, з яких причин, адже деякі експерти твердять тільки про те, що це нібито викликає інфляцію. Скільки гривні було емітовано?

- Перш за все, необхідно зазначити, що емісійні операції (які являють собою як випуск коштів в обіг, так і вилучення їх з обігу) є суттю діяльності Центрального банку. Здійснюючи емісійні операції, Центробанк намагається забезпечити таку кількість грошей в обігу, яка необхідна для обслуговування процесу обміну товарами та послугами в економіці.

Обсяг емісії коштів розраховується на підставі прогнозних показників розвитку економіки: обсягу валового внутрішнього продукту, інфляції, параметрів державного бюджету тощо.

В Україні, як і в більшості країн світу, в тому числі розвинених, простежується тенденція до збільшення готівки в обігу. На початок 2013 року у готівковому обігу країни перебувало банкнот і монет на загальну суму 222,8 млрд грн. За 2012 рік в обіг було випущено 13,2 млрд грн, що на 3,7 млрд грн більше, ніж за 2011 рік (у 2011 році випущено 9,5 млрд грн, у 2010 році – 29,6 млрд грн, у 2009-му – 30 млрд грн, у 2008-му – 45,0 млрд грн).

- Чи здійснюється емісія гривні у 2013 році? Якщо так, то чому; скільки надруковано у I кварталі, скільки планується до кінця року?

- За I квартал 2013 року в обіг було випущено 2,4 млрд грн проти вилучення готівки у відповідному періоді 2012 року в сумі 4,6 млрд грн. Обсяг готівкових коштів у позабанківському обігу (агрегат М0) за I квартал 2013 року виріс на 2,8 млрд грн, або на 1,4%. Слід зауважити, що більше 95% всіх банкнот друкуються для заміни зношених банкнот.

- Що, на Ваш погляд, необхідно для того, щоб залучити у фінансову систему гроші населення? Як би це вплинуло на грошову систему?

- На нашу думку, залученню у фінансову систему грошей населення послужить впровадження ініціатив, які сприяють подальшому зміцненню довіри до банків, активізації безготівкових розрахунків, підвищенню ефективності інвестування коштів населення, розширенню переліку надійних інвестиційних інструментів.

Одна із таких ініціатив – впровадження обмеження на готівкові розрахунки. Зростання безготівкових розрахунків збільшить надходження фінансових ресурсів суб'єктів національної економіки у банківську систему і підвищить ліквідність банків. Зокрема, гроші, які перебувають за межами банківської системи, частково перемістяться на рахунки банків, що дозволить надавати кредити з меншою відсотковою ставкою і послужить ресурсом для кредитування економіки. Як наслідок це буде стимулювати зростання ВВП. Крім того, така ініціатива дозволить скоротити обсяг валютних операцій, сприяючи тим самим зменшенню доларизації економіки, і може сприяти скороченню обсягів тіньової економіки, призвівши, у свою чергу, до зростання надходжень до бюджету.

- У ЗМІ продовжує активно обговорюватися такий новий інструмент, як інвестиційні монети. Які успіхи у цій галузі?

- У 2012 році в обіг випущено повний номінальний ряд інвестиційних монет «Архістратиг Михаїл», це 4 золоті монети (номіналами 2, 5, 10, 20 гривень) і 1 срібна монета (номіналом 1 гривня), що повністю задовольняє попит широких верств населення.

Національним банком України в період з січня 2012 року по березень 2013-го реалізовано 25835 шт. інвестиційних монет України на загальну суму 68,41 млн грн, тільки за I квартал 2013 року реалізовано 8095 шт. інвестиційних монет на загальну суму 15,82 млн грн. (із золота – 2264 шт. на суму 14,00 млн грн, зі срібла – 5831 шт. на суму 1,82 млн грн), що на 16,2% більше монет, ніж за аналогічний період минулого року. Такі обсяги реалізації свідчать про зацікавленість населення у цій групі монетної продукції, яка є надійним засобом заощаджень грошей та інвестування.

Національний банк України проводить прозору цінову політику щодо операцій купівлі-продажу інвестиційних монет. Ціни продажу інвестиційних монет розраховуються, виходячи з вартості металу в монеті, збільшених на розмір надбавки (премії). Закупівельні ціни на інвестиційні монети розраховуються, виходячи з вартості металу в монеті, збільшених на номінал інвестиційної монети.

Сьогодні реалізацію і зворотний викуп інвестиційних монет здійснюють 38 уповноважених банків і всі територіальні управління Національного банку України. Крім того, з травня 2013 року вводиться передача інвестиційних монет уповноваженим банкам (ВАТ «Державний ощадний банк України», АБ «Укргазбанк», АТ «Укрексімбанк», ПАТ «Банк Форум», ПАТ «ВіЕйБі Банк» та АТ «ІМЕКСБАНК») без попередньої оплати для реалізації фізичним та юридичним особам за цінами продажу Національного банку України.

- На продовження «монетної» теми: наскільки важливий випуск пам'ятних монет?

- Монета – символ державності і найбагатше джерело інформації. Пам'ятні монети розкривають важливі багатовікові історичні події, культуру, спорт, природу України і представлені відповідними серіями – «Духовні скарби України», «Відродження української державності», «Видатні особистості України», «Пам'ятки архітектури України», «Стародавні міста України», «Славні роди України», «Флора і фауна», «Спорт», «Обрядові свята України», «Вищі навчальні заклади України» та інші.

Національний банк України випускає монети, присвячені міжнародним подіям, оголошеним ООН, зокрема, проблемам збереження екосистеми нашої планети. Свого часу були випущені монети «Чиста вода – джерело життя», «Міжнародний рік астрономії», «Міжнародний рік лісів», «Всесвітній рік кажана».

Українська нумізматика існує менше двадцяти років, але за цей час зуміла стати помітною сторінкою у міжнародній, а головне – вітчизняній історії. За цей період Національним банком України побудоване власне сучасне монетне (і не тільки) виробництво, створена власна школа художників-медальєрів, випущено в обіг понад 550 монет, освоєні нові технології карбування пам'ятних монет, такі, як використання голографічних зображень, елементи позолоти, патинування, а у квітні цього року вийшла перша українська кольорова монета «Дрофа» з використанням тамподруку.

Цього року випуском монет вже відзначені такі ювілеї: 1000-річчя з дня заснування Лядовського Свято-Усикновенського скельного монастиря Антонієм Печерським – одного з найдавніших православних монастирів, який також називають Подільським Афоном, 200-річчя з дня народження Семена Гулака-Артемовського – українського композитора, оперного співака, блискучого актора, автора першої української опери «Запорожець за Дунаєм», яка увійшла до золотого фонду національної музичної спадщини, і 150-річчя з дня прем'єри цієї опери. Крім того, випущена монета, присвячена 150-річчю з дня народження всесвітньо відомого вченого-природознавця Володимира Вернадського.

- Розкажіть про основні віхи історії сучасного дизайну гривні. Як він розроблявся, які завдання при цьому довелося вирішувати?

- Згідно з пропозиціями, які були представлені Комісією Верховної Ради України з питань економічної реформи і управління народним господарством, Президія Верховної Ради України постановою від 10.12.1991 №1952-XII «Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України» затвердила гривню як грошову одиницю України.

У розробці дизайну банкнот національної валюти України (першого покоління – зразка 1992 року) брали участь український художник Василь Лопата і дизайнер Борис Максимов, які працювали під безпосереднім керівництвом тодішнього голови Правління Національного банку України Володимира Матвієнка. Перша серія банкнот номіналами 1, 2, 5, 10 і 20 гривень зразка 1992 року була виготовлена ​​ у 1992 році.

У зв'язку з тим, що на початку 90-х років в Україні були відсутні потужності з виготовлення банкнот, вперше національна валюта України – банкноти номінальною вартістю 1, 2, 5, 10 і 20 грн зразка 1992 року, була виготовлена ​​ канадською компанією з виробництва банкнот «Канадієн Банкнот Компані», а зразка 1994 року – компанією «Томас Де Ля Рю» (Великобританія).

Починаючи з 1994 року, банкноти друкуються на Банкнотній фабриці Банкнотно-монетного двору Національного банку України, яка була введена в експлуатацію у 1994 році. Папір для банкнот гривень виготовляється Фабрикою банкнотного паперу Національного банку України (м.Малин), відкриття якої відбулося у 1997 році.

На сьогодні в обігу перебувають банкноти третього покоління – зразків 2003-2007 років, які були розроблені безпосередньо фахівцями Національного банку України. Широкий символіко-ідейний і тематичний спектр дизайну українських банкнот представляє практично всю історію і культуру нашого народу. Символіка українських грошей ґрунтується на глибинному внутрішньому синтезі і гармонійному поєднанні традицій та модерну, на їхньому взаємопроникненні. Саме грошові знаки представляють державу на міжнародній арені, створюють її імідж. Українська держава все активніше заявляє про себе у світі, у тому числі і власною грошовою одиницею – гривнею.

- Чи буде змінюватися дизайн національної валюти у майбутньому і чому?

- Як свідчить світова практика, центральні банки змінюють або вдосконалюють дизайн банкнот у середньому кожні 5-7 років. Однак ці терміни залежать від багатьох факторів як суспільно-політичного, так і техніко-економічного характеру (розробка нових елементів захисту банкнот і економічна доцільність їхнього впровадження, рівень загрози підробки тощо).

Національний банк України постійно працює над удосконаленням дизайну та елементів захисту банкнот гривні.

- Як відомо, в Україні випускалися пам'ятні банкноти. Розкажіть про це. Чи будуть пам'ятні гривні випускатися і надалі?

- Відповідно до статей 33-35 Закону України «Про Національний банк України» та з нагоди 20-ї річниці створення Національного банку України 05.10.2011 Національним банком України введено в обіг пам'ятні банкноти номіналом 50 гривень зразка 2004 року. На лицьовій стороні банкнот нанесено напис «НБУ 20 років». Залежно від кута зору колір напису змінюється із золотистого на зелений.

Згідно зі світовою практикою, пам'ятні банкноти випускаються в обіг на честь знаменних подій у житті країни обмеженим тиражем як предмет колекціонування, у конверті або сувенірній упаковці. Пам'ятні банкноти можуть мати як власний дизайн, так і дизайн існуючих банкнот з нанесенням додаткових елементів (написів, зображень тощо). Враховуючи специфіку процесів друку сучасних грошових знаків, пам'ятні банкноти є досить рідкісною продукцією у порівнянні з пам'ятними монетами.

- Що можна сказати про сучасний захист банкнот гривні?

- Система захисту банкнот гривні зразків 2003-2007 років, що перебувають в обігу, на одному рівні з системою захисту банкнот євро зразка 2002 року.

Банкноти гривні третього покоління (зразків 2003-2007 років) залежно від номіналу мають різні розміри і переважаючий колір для кращого розпізнавання. З метою ускладнення підробки в них введено нові елементи захисту: тонований папір, світлий елемент водяного знака, захисні волокна і стрічка двокольорової флуоресценції, спеціальний магнітний код захисної стрічки, поліпшено рельєфний друк окремих зображень, за допомогою якого, зокрема, виконані спеціальні знаки для людей з ослабленим зором, зображення, виконані оптично перемінною фарбою і т.д.

Крім зазначених елементів захисту, банкноти гривні третього покоління мають захист, який визначається портативними детекторами і пристроями для перерахунку банкнот, а також сортувальними машинами.

Більш детальна інформація щодо опису всіх банкнот національної валюти, які перебувають в обігу, їхніх елементів захисту є в Інтернеті на офіційному сайті Національного банку за адресою: www.bank.gov.ua.

- Чи планується додатково працювати над підвищенням рівня захисту, якщо так, то як?

- Національним банком України здійснюється постійна робота щодо вдосконалення дизайну та елементів захисту банкнот.

На розробку центральними банками систем захисту банкнот впливають багато чинників: регіон обігу валюти, економічна доцільність, місцевий менталітет, рівень загрози підробки і т.д. Тільки після оцінки всього комплексу чинників можна встановити, яка система захисту банкнот оптимальна для кожної конкретної країни.

- Захищеність гривні забезпечується вітчизняними чи закордонними технологічними засобами? Які технології використовуються?

- На сьогоднішній день Національний банк України має сучасну і потужну базу з виробництва грошових знаків як банкнот, так і монет. Варто зазначити, що виробництво паперових грошей охоплює всі стадії виробництва – від виготовлення за відповідними технологіями спеціального банкнотного паперу (Фабрика банкнотного паперу) до друку на сучасному обладнанні самих банкнот з використанням певних систем захисту (Банкнотна фабрика Банкнотно-монетного двору Національного банку України).

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1720