У консорціумі з управління газотранспортною системою України як і раніше зацікавлені всі можливі сторони, включаючи ЄС.

Про це член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук заявив під час круглого столу Інституту Горшеніна на тему «Чи зможе Україна стати енергонезалежною державою», передає кореспондент ForUm'у.

Причому, як зазначає експерт, представником Євросоюзу в консорціумі може бути фінансова інституція, а не компанія, це було б навіть логічніше.

«Наприклад, це може бути ЄБРР, Європейський інвестиційний банк та інші банки, здатні фінансувати модернізацію та реконструкцію ГТС. У 2009 р. з Єврокомісією був підписаний договір, що передбачав участь європейських банків у даному проекті», - сказав він.

За його словами, двосторонній консорціум з Росією мав би сенс, якби вона могла стати чесним і справедливим партнером, «а це важко собі уявити. «Газпром» - дуже складний партнер, який завжди прагне відстояти свою точку зору. Тому Києву треба шукати підстраховку у вигляді третьої сторони, Європи. І не треба боятися поділитися повноваженнями з управління (не за власності) в рамках консорціуму, головне - реалізувати при цьому свої інтереси, включаючи спільний контроль над транзитною інфраструктурою і досвід позитивної співпраці з ЄС. У цьому контексті можна було б мотивувати Брюссель не підтримувати черговий обхідний газотранспортний проект Москви «Ямал-Європа-2». Можна домовлятися і з росіянами, але треба робити це грамотно і продумано. Тим більше що політичні відносини з РФ впливали і впливають на діловий підхід до консорціуму і решти спільних проектів».

Що стосується приватизації ГТС, продовжив аналітик, то законодавча заборона на це, все таки, допускає роздержавлення новостворених об'єктів системи. «В даному світлі привід для приватизації ГТС може дати реконструкція компресорних станцій трубопроводів», - припустив він.

У свою чергу, співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич додав, що якщо у 2013 р. у Києва не буде достатньо коштів для капіталізації НАК «Нафтогаз України», то ймовірність двостороннього варіанту різко зросте.

Андрій Боярунець,

Alpha

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

153