У 2012 році Україна значно просунулася у справі посилення своєї енергетичної безпеки. Про це, як повідомляє кореспондент ForUm'у, віце-президент Інституту Горшеніна Олексій Лещенко заявив під час круглого столу на тему «Чи зможе Україна стати енергонезалежною державою».

За словами експерта, тут можна згадати підвищення енергоефективності, плани щодо нетрадиційного газу і LNG-терміналу, скорочення газового імпорту з Росії, і, нарешті, зростання власного видобутку (нехай поки і не дуже великий). «Прогрес країни на шляху до енергобезпеки підтверджують і наші європейські колеги, відмічаючи також законодавчі покращення в галузі. Київ стає більш прогнозованим енергетичним партнером», - акцентував аналітик.

У той же час країна продовжує страждати від високої енергоємності економіки, нарікає фахівець: на кожні $1000 ВВП вартість енергоносіїв становить $400 - при тому, що 60% даних ресурсів доводиться імпортувати. «Не вирішено і питання лібералізації ринку за нормами Європейського енергетичного співтовариства, що передбачає відкриття третім сторонам доступу до трубопровідної інфраструктури, підвищення стандартів роботи галузі», - уточнив Лещенко.

У свою чергу, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що про повну енергетичну незалежність України мова не йде. «Наприклад, Японія або Південна Корея імпортують всі природні енергоносії, але при цьому є ефективними економіками. Головне - підвищити ефективність ПЕК, і щоб споживачі отримували газ та інші ресурси за прийнятною ціною», - сказав експерт.

З цим солідарний і співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, за оцінкою якого відсутність великих запасів природних енергоресурсів робить їхній імпорт об'єктивним явищем. «Цього явища треба не боятися, а боротися за максимальний зсув споживання на користь внутрішніх ресурсів (скажімо, ми не тільки самозабезпечуємось електроенергією, але і поставляємо її за кордон). Однак це не означає повної відмови від імпорту або щось в такому дусі, це ні до чого і це неможливо. У той же час можна і потрібно працювати над енергоефективністю підприємств, над диверсифікацією поставок енергоносіїв. І, звичайно, дуже важлива вартість енергоресурсів для споживача; якщо на допустимих умовах вдасться отримувати недорогий газ з РФ, цим обов'язково потрібно буде користуватися», - вважає аналітик.

У свою чергу член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук підкреслив, що енергобезпека вимагає великих фінансових витрат. «У будь-якому випадку говорити про 100-відсоткову енергетичну незалежність не можна, якщо вийде бути незалежними на 50% - це вже буде успіх. Наприклад, у разі створення консорціуму щодо газотранспортної системи вона вже буде належати не тільки Україні, в інших випадках (видобуток нетрадиційного газу, реверсні постачання з Європи) теж є потреба в іноземних учасниках та їхніх грошах. Але енергобезпека повинна бути важливим завданням, до якої треба неухильно прагнути», - сказав фахівець.

Як раніше повідомляв ForUm, міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький заявив, що на сьогоднішній день Україна не закуповує російський газ, а тільки транспортує його до Європи.

Андрій Боярунець,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

202