Прийняття закону про трансферне ціноутворення додатково дасть держбюджету близько 20 млрд грн. Про це заступник міністра доходів і зборів Андрій Ігнатов заявив на засіданні комітету ВР з питань податкової та митної політики, передає кореспондент ForUm`у.

За словами чиновника, побудова ефективної системи держрегулювання трансфертного ціноутворення передбачає введення правил визначення цін для оподаткування зовнішньоекономічних операцій з пов'язаними особами.

«Необхідність введення таких правил і контролю їхнього дотримання пояснюється поширенням практики штучного створення фінансових потоків між підприємствами, що входять до складу однієї транснаціональної корпорації (ТНК) або промислово-фінансової групи (ПФГ) та розташованими у різних країнах. Існуючі інструменти трансфертного ціноутворення дозволяють ТНК і ПФГ виводити кошти за межі економіки України та накопичувати їх в економіках інших країн згідно зі стратегіями цих корпорацій і бізнес-груп, притому зі скороченням податкових зобов'язань. Це звужує фінансовий потенціал вітчизняної економіки і негативно впливає на обсяги надходжень до держбюджету», - зазначив фінансист.

Він пояснив, що повернення капіталів у вигляді кредитів, прямих чи портфельних інвестицій не відновлює фінансового потенціалу країни у повній мірі, оскільки такі процеси часто супроводжуються втратами держбюджету через схеми оптимізації оподаткування і пов'язані з формуванням додаткових зовнішніх зобов'язань у вигляді витрат на обслуговування боргу та дивідендів.

Світовий досвід свідчить, додав фахівець, що побудова дієвої системи протидії прихованого відпливу коштів через внутрішньофірмові канали ТНК і ПФГ вимагає додаткових витрат як для компаній, так і для податківців. «Додаткові витрати компаній пов'язані з веденням відповідної документації, а для податкових органів - з додатковими інструментами адміністрування податків і зборів. Незважаючи на це, багато країн вважають такі витрати виправданими. Так, законодавство про держрегулювання трансфертного ціноутворення є у всіх країнах Організації економічного співробітництва і розвитку - ОЕСР. У 2012 р. жорсткі правила регулювання трансфертного ціноутворення впроваджені і в Росії. До країн з жорсткими профільними правилами належать Індія і Китай, які демонструють стійкі тенденції економічного зростання (середній щорічний приріст ВВП за останні 10 років - більше 10% і 7% відповідно), збільшення зовнішньої торгівлі та темпів накопичення капіталу. Цим підтверджується, що суворе держрегулювання трансфертного ціноутворення не гальмує розвиток економіки і не перешкоджає зовнішньоторговельній динаміці», - сказав Ігнатов.

За його оцінкою, у сьогоднішньому стані українське податкове законодавство не може забезпечити дієве регулювання в даній області. «Інститут звичайних цін не забезпечує належну реалізацію принципу «витягнутої руки» - міжнародного стандарту, узгодженого державами-членами ОЕСР як рекомендованого для встановлення трансфертних цін для податкових потреб. Пропонований законопроект №2515 є імплементацією рекомендацій ОЕСР з контролю над визначенням цін в операціях між пов'язаними особами та з впровадженням в Україні світових механізмів контролю за трансферним ціноутворенням, включаючи операції з контрагентами, зареєстрованими в офшорних зонах», - резюмував чиновник.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

242